Archivy

  • Home
  • Chorvatsko
  • Ostrov Vir – ostrov s příběhem a krásnými plážemi
Ostrov Vir

Proč na krásný ostrov Vir nejezdí moc českých turistů? Ostrov je zajímavý svým příběhem, který se z informačních letáků běžný turista vůbec nedozví. Vir je spojen mostem z pevniny z městečka Privlaka a od města Zadar je vzdálen cca 27 km. Když jsme vyrazili na tento ostrov tak jsem nečekal, že uvídíme něco zajímavého. Opak byl pravdou.

Ostrov Vir se nachází v Kvarnerském zálivu a velikostí je až dvacátým největším ostrovem chorvatského pobřeží. Ostrov má délku 10,12 km a šířku 4,25 km. Na průzkum celého ostrova je vhodné mít vlastní auto, ostrov se dá projet celý dokola. Lze dorazit i k zajímavým a odlehlejším plážím.

Ostrov má zajímavý příběh z minulosti, kdy vláda ještě tehdejší Jugoslávie zde rozhodla o stavbě Jaderné elektrárny. To vedlo k panice, kdy se místní začali zbavovat svých pozemků a domů. Tyto pozemky skoupili především Maďaři. Po odvolání hrozby stavby elektrárny ceny pozemků prudce vzrostly a v té době se zde začali ve velkém stavět penziony a hotely. Dnes je ostrov opravdu plný především maďarských a německých turistů, české kanceláře sem moc turisty nevozí, což je škoda protože ostrov je opravdu úchvatný. Ostrov Vir je v letní sezóně jedním z nejvíce přelidněných chorvatských ostrovů, jeden z místních uváděl, že v sezóně je na Viru více jak 70 000 turistů.

Centrum města Vir

v poledních hodinách je centrum města, tedy spíše „centrum vesnického rázu“ vylidněno, je zde takřka mrtvo. Historické jádro zde nenajdete. Ve večerních hodinách se však ulice mění v živé město plné lidí, tržnice se suvenýry a restaurace jsou zde překvapivě o něco levnější než například v Ninu či Zadaru. Z přes den nenápadných restaurací a barů se v podvečer stávají živé diskotékové kluby a atmosféra je zde opravdu vynikající.

Největší a nejznámější památkou je benátská pevnost Kaštelina nacházející se v části města zvané Kozjak. Toto opevnění bylo zřejmě postaveno na počátku 17. století. na ochranu obyvatelstva z Ninu a Viru před napadením Turky. Část této pevnosti se dochovala dodnes.

Nejlepší pláže ostrova Vir

V centru hlavního města Vir je vytvořena malá riviéra podél jednosměrné ulice Šetnica Jadro, kam je vjezd zpoplatněn a lze zde parkovat za poměrně vysoké ceny, srovnatelné s parkováním v centru Zadaru, cca 10 HRK / hod. Pláž je vybavena vlastními deštníky a má pozvolný vstup do moře. V moři je i nafukovací skákací hrad.

Na západě ostrova je část s názvem Crvena Zemlja, což v překladu znamená červená země. Je to přírodně nejzajímavější část ostrova, kam jezdí večer turisté pozorovat impozantní západ slunce. Vede sem asfaltová silnice a je sem zákaz vjezdu, který nikdo nerespektuje. Na infocentru nám vjezd i doporučili. Skály a země je červená jako v Austrálii. Pobřeži je skalní a rozbité příbojem vln. Nedaleko je ukryta nejlepší písečná pláž, musí se k ní po polní cestě. Má název Uvala Duboka Draga a má pozvolný přístup do moře. Je to dle mého názoru nejlepší pláž na Viru, ale není tam mnoho místa. Někdy se na pláži sejde hodně turistů.

Klidnější a odlehlé oblázkové pláže lze najít v jihozápadní části ostrova. Zde je moře Jadranu křišťálově čisté a krajina má středomořský ráz. Je ale nutné počítat se značným množstvím mořských ježků, takže koupání je možné jen s obuví. Bývají tady vyzbírané kamínkové cesty jako vstupy do moře. Pěkné plážové zákoutí nabízí pláž Uvala Meka. Dostupnost sem je autem po šotolinových cestách.

Od pláže Uvala Meka je viditelný zdejší nádherný maják Villa Lanterna. Ten dnes nabízí luxusní pětihvězdičkové ubytování pro 8 osob kategorie tzv. robinzonády a nachází se na samotě v borovém lese. K majáku je zákaz vjezdu, ten ale lze porušit, dle doporučení informačního centra v městě Vir. Pokutu údajně nedostanete. V areálu majáku se nachází velmi atraktivní písečné a kamenité pláže vhodné pro děti a soukromé přístaviště. Interiér a exteriér byl kompletně zrekonstruován v roce 2012 v kombinaci tradičního středomořského a moderního stylu s luxusním dřevěným nábytkem a koženými sedačkami.

Původní maják byl postaven v roce 1881 během rakousko-uherské nadvlády. V druhé světové válce byl zničen a znovu do provozu byl uveden v roce 1950. Věž je 21 metrů vysoká.

« z 2 »

Leave Comment

Back to top