Poznávací zájezd JÁVA – BALI – GILI MENO

   Získejte nezapomenutelné zážitky při poznávání jedněch z nejzajímavějších koutů největšího souostroví světa. Čeká Vás fascinující příroda, vždy usměvaví lidé a různorodá kultura! Poznejte největší buddhistickou stavbou světa Borobudur a komplex hinduistických chrámů Prambanan, sultánské město Yogyakarta, horské oblasti s čajovými a kávovými plantážemi, kouřící vulkány s nádhernými panoramaty, rýžová pole a jedinečnou kulturu a náboženství ostrova Bali od všudypřítomných chrámů a obětin bohům až po tradiční tance a divadlo či exotické masáže. Korálový ostrůvek Gili Meno se svými bělostnými plážemi a tyrkysovým mořem Vám po dnech plných aktivit připraví opravdový relax!

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

15 dní/ 6–8 osob, cena 14 900 Kč / osoba

   V ceně je ubytování v dvoulůžkových pokojích v hotelech ** se snídaní, místní doprava (minibus s řidičem, džíp, trajekty, menší loď), služby průvodce po celou dobu pobytu. Příplatek za jednolůžkový pokoj je 4200Kč. V ceně není zpáteční letenka s letištními taxami, vízum, vstupy na uvedené památky a taneční představení.

1.den: Přílet do Yogyakarty, transfer do hotelu, návštěva výrobny tradičního indonéského batiku, odpočinek. 

obrazek

2.den: Návštěva centra města s vodním palácem Taman Sari, starým ptačím trhem, sultánským palácem Kraton. Odpoledne krátký výlet na okraj Yogyakarty na Prambanan, největší hinduistický komplex chrámů v Indonésii. Návrat do hotelu v Yogyakartě. 

3.den: Východ slunce na nedaleké buddhistické svatyni Borobudur z 8.-9. století, návrat do Yogyakarty. Večer fakultativně taneční představení Rámájana nebo tradiční javánské loutkového divadlo wayang kulit. 

4.den: Ráno odjezd z Yogyakarty do města Malang, po cestě návštěva dvou hinduistických chrámů Candi Cetoh a Candi Sukuh s erotickými výjevy na svazích dávno vyhaslé sopky Lawu, průjezd kolem čajových plantáží. 

5.den: Cesta z Malangu do NP Tengger-Bromo-Semeru v nadmořské výšce 2000m. Nocleh ve vesnici Cemoro Lawang na okraji obrovského kráteru Tengger.

obrazek

6.den: Před východem slunce výjezd džípy na horu Pananjakan s fascinujícím výhledem na vulkány Bromo, Batok a Semeru, s 3676 m.n.m nevyšší sopku Jávy. Dopoledne odjezd na planinu Ijen. 

7.den: Ranní výstup ke kráteru Kawah Ijen (2386m.n.m.) s úchvatným tyrkysovým jezerem, na jehož břehu se dodnes ručně těží síra. V poledne přejezd do města Banyuwangi na východním cípu Jávy. 

8.den: Ráno odjezd z Banyuwangi do Ubudu, kulturního a uměleckého centra ostrova Bali. Večer fakultativně tradiční taneční představení Kecak
či jiné podle aktuálního programu. 

obrazek

9.den: Celodenní výlet zahrnující největší balijský hinduistický chrámový komplex Pura Besakih ze 14. století na úpatí majestátní posvátné sopky Agung, nádhernou scenérii dvou kráterů sopky Batur se stejnojmenným jezerem a chrám posvátného pramene, Pura Tirta Empul. Návrat do Ubudu, večer fakultativně taneční představení. 

10.den: Dopoledne odpočinek, prohlídka města či nakupování suvenýrů. Odpoledne návštěva dvou okouzlujících mořských chrámů na jihu ostrova – Pura Uluwatu a Pura Tanah Lot. Návrat do Ubudu. 

11.den: Ráno odjezd z Ubudu do přístavu Padang Bai na východní straně ostrova, plavba trajektem na Lombok, krátký přejezd ostrova a následně loďkou na korálový ostrůvek Gili Meno u západního pobřeží Lomboku. 

12.-14. den: Gili Meno – krásné písčité pláže a klidné moře vhodné ke koupání a šnorchlování, výborná kuchyně s čerstvými rybami a mořskými plody. 

15.den: Ráno cesta zpět na Bali, transfer na letiště v Denpasaru. Večer odlet zpět do ČR.

Přestože poznávací část zájezdu zahrnuje dva výstupy na vrcholy vulkánů, není vyžadována sportovní zdatnost.

Termín zájezdu: 10–24.10.2010

Objednávka zájezdu a informace – karel.veit@cestopisy.net

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Pokyny k zájezdu:

1.Vízové formality
Víza nejsou zahrnuta v ceně zájezdu. Pro potřeby zájezdu je nutné vyřídit si turistická víza na 30 dní. Zde jsou dvě možnosti, jak víza získat:
a)Žádost o víza na Indonéské ambasádě v Praze (Nad Buďánkami II/7, Smíchov, Praha 5). Cena víz je 900 Kč. Vyřízení žádosti trvá obvykle 3 pracovní dny. Žadatel musí vyplnit žádost, dodat 1 fotografii pasového formátu a rezervaci nebo kopii zpáteční letenky. Pas musí být při vstupu do Indonésie platný ještě minimálně 6 měsíců. Více informací na www.indonesia.cz
b)Víza po příletu do Indonésie. Občan České republiky má možnost získat turistická víza po příletu na kterémkoliv indonéském mezinárodním letišti nebo po připlutí do mezinárodního přístavu. Cena víz je 25 USD. Podmínky žádosti: pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do Indonésie, alespoň dvě volné stránky v pase a zpáteční letenka.

2.Letenky
V ceně zájezdu nejsou zahrnuty letenky do Yogyakarty. Při objednávce zájezdu zajišťuje letenku pro všechny účastníky web cestopisy.net dle aktuální ceny. Web je prodejce letenek od společnosti STUDENT AGENCY – Královna.cz

3.Cestovní pojištění
Pojištění léčebných výloh v zahraničí není zahrnuto v ceně zájezdu. Pojištění zajišťuje společně s letenkami web cestopisy.net

4.Průvodce
Zájezdem po celou jeho dobu provádí slečna Katka Kulhánková, která žije a studuje v Indonésii, konkrétně v Yogyakartě na Jávě. Účastníci zájezdu tak mají k dispozici českého průvodce znalého prostředí a jazyka. Informace pro přílet s kontaktem a pokyny obdržíte společně s letenkou od webu cestopisy.net.

5.Očkování a zdravotní rizika
Do Indonésie není očkování povinné. Je tedy jen na vlastním uvážení, zda se před cestou necháte očkovat. Navštívená místa (Jáva, Bali, Gili Meno) nejsou ze zdravotního hlediska nijak výrazně riziková. Přesto je hygiena obecně v Indonésii na nižší úrovni než Evropa a existuje tedy i možnost nákazy. Je tedy vhodné zvážit očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu.
Antimalarika nejsou do navštívených oblastí potřeba. Pokud se přece jen obáváte možnosti nákazy malárie, s koupí antimalarik počkejte až do Indonésie. Na indonéském trhu jsou volně prodejné dva druhy těchto léků a za několikanásobně nižší cenu než v Evropě.
Přestože je riziko malárie minimální, je dobré používat repelenty proti komárům, kteří mohou přenášet i jiné choroby. Stejně jako pro antimalarika platí doporučení nákupu repelentů v Indonésii. Jejich cena je nižší, výběr přípravků větší a kvalita srovnatelná s těmi prodávanými v ČR.
Léky běžně užívané při střevních potížích, bolestech hlavy atp. jsou v Indonésii také volně prodejné a za nižší cenu, jejich kvalita srovnatelná.

Indonésie obecně, a to platí i pro turisticky navštěvovaná místa, má horší úroveň hygieny. WC jsou většinou (výjimky jsou například některá letiště, nákupní centra, kina, hotely a restaurace atp.) „turecká“ s nádrží s vodou na splachování. Přestože většina veřejných WC má i umyvadlo na mytí rukou, je dobré mít s sebou vlhčené hygienické ubrousky, které dobře poslouží i na jiných místech s nedostatečným hygienickým zázemím. Tyto ubrousky si můžete pořídit také v Indonésii. Voda z kohoutků není pitná! Je tedy potřeba kupovat si balenou vodu. Teplé i studené nápoje podávané v restauracích, jídelnách či obyčejných stáncích s občerstvením jsou připravovány z převařené vody, stejně tak led používaný pro přípravu ovocných džusů a jiných studených nápojů. Není tedy potřeba obávat se takovýchto nápojů.

6.Vybavení na cestu
Indonésie je souostroví s tropickým klimatem. Na ostrovech je vysoká vlhkost vzduchu, kolem 80%. Teplota vzduchu na místech navštívených během zájezdu se pohybuje většinou kolem 30 až 40 °C. Platí tedy doporučení vzít si s sebou lehké letní bavlněné oblečení, které dobře větrá a otevřené boty, nejlépe trekové sandály. Během zájezdu se ale několikrát dostaneme do oblastí s vyšší nadmořskou výškou (především Mt. Bromo a Kawah Ijen), kde je hlavně v noci a brzo ráno chladno. Kromě lehkého oblečení je tedy potřeba přibalit i uzavřené boty vhodné do terénu a teplejší svrchní oděv, například fleecovou mikinu a větrovku.
Jako zavazadlo není příliš vhodný pevný (např. plastový) kufr. Pro přepravu v minibuse, přenášení z přístavu na trajekt či v písečném terénu je mnohem vhodnější krosna či jiné zavazadlo, které je skladné a nenáročné pro vlastnoruční přenos. Téměř povinnou součástí vybavení je opalovací krém či mléko s vyšším ochranným faktorem. Přestože je Indonésie velice oblíbenou dovolenkovou destinací, opalovací krémy jsou jen velmi těžko k dostání.

7. Peníze
Indonéskou měnou je Indonéská rupie, v současnosti je 1000 IDR za cca 2 CZK. Protože v České republice nejsou Indonéské rupie směnitelné, je potřeba vyměnit si nejdříve CZK na USD nebo EURO. Nejvhodnější jsou bankovky v hodnotě 100 nebo 50, jsou totiž v Indonésii nejsnáze směnitelné a bankovky s nižší hodnotou často znamenají horší kurz. Bankovky by také měly být pokud možno nejnovějšího data vydání a nepoškozené a nepomačkané. Dolary a eura se pak dají za rupie směnit nejen přímo na letišti (většinou nejhorší kurz) ale i v bankách a takzvaných moneychanger či v některých hotelech.
Základní denní výdaje na osobu se pohybují kolem 10–15 USD, které zahrnují stravování mimo snídani v ceně zájezdu, drobné nákupy základních potřeb či suvenýrů a vstupné do navštívených památek Vstupné na většinu míst je do 2 USD. Nejdražšími turistickými památkami jsou chrámy Borobudur a Prambanan u Yogyakarty. Vstup na Prambanan je 11 USD. Zvláštní vstupné pro východ slunce nad Borobudurem je cca 30USD. Dalšími výdaji může být vypůjčení vybavení na šnorchl či několikahodinová vyjížďka loďkou se šnorchlováním a místním průvodcem na ostrůvku Gili Meno.

8.Ubytování a stravování
Ubytování je většinou v hotelech 2–3* se snídaní. Pokoje jsou vybaveny dvěmi lůžky, vlastní koupelnou s wc a teplou vodou. Standardním vybavením pokoje je klimatizace nebo větrák. Většina hotelů ovšem nabízí i další vybavení jako je TV, lednice či jiné. Výjimku tvoří ubytování v oblasti planiny Dien (1 noc), které má horší kvalitu a ubytování na ostrůvku Gili Meno, kde návštěvníci nocují v bungalovech s velkým manželským lůžkem a bez teplé vody. Ovšem vybavení bungalovů a služby resortu tento drobný nedostatek jistě vynahradí.
Snídaně je většinou jednoduchá, evropského stylu. Bohužel čerstvé ovoce, jak by se ovšem dalo očekávat, není úplně běžnou součástí snídaně. Tyto případné nedostatky jsou vynahrazeny velkým výběrem a příjemnou cenou výtečné indonéské kuchyně v restauracích či pro odvážnější v místních jídelnách a stáncích. Kromě piva není alkohol běžně dostání. Pivo, nejčastěji místní světlé pod značkou Bintang, seženete v obchodech i v restauracích. Specialitou je například kořalka Arak nebo balijské rýžové víno Brem. Zahraniční vína či tvrdý alkohol nejsou v obchodech téměř k dostání. Výjimkou jsou například některé restaurace a noční kluby.

Napsal Carlos,

VÝBĚR INFORMACÍ