Archivy

Tenerife

Tenerife je jedním z Kanárských ostrovů, které leží v Atlantiku západně od Maroka a Západní Sahary. Ze sedmi významnějších ostrovů je právě Tenerife tím největším, nejlidnatějším a pravděpodobně i cestovatelsky nejvděčnějším. Jen tak mimochodem, věděli jste, že nejvyšší vrchol Španělska Pico del Teide (3718 m) leží právě zde, dva tisíce kilometrů od Madridu? Jestli ne, tak nezoufejte, neboť to neví ani mnozí Španělé.

Proč bydlí místní na severu?

Když nás hodinu po půlnoci vyzvedává na letišti Tenerife Sur zaměstnanec autopůjčovny Sixt, provinile se omlouvám za zpoždění letu. S úsměvem mávne rukou, ochotně pomáhá s kufry a již do nás „hrne“ informace o svém ostrově. Postupně se dovídáme, že bydlí na severu v Santa Cruz a na jih dojíždí za prací 70 kilometrů. A není sám, podobné přesuny podnikají denně tisíce místních. A dodává, že sluncem vyprahlý jih je „turistickou rezervací“. Místním se proto žije lépe na deštivějším zeleném severu, kde jsou obklopeni nádhernou přírodou.

Tenerife jsou skutečně dvě – prázdninový ostrov i ukrytý přírodní ráj

Píše se to snad ve všech průvodcích a je to pravda. Existují dvě úplně odlišné Tenerife. To první je určeno těm, kteří přijíždějí za pasivním odpočinkem. Ti jistě ocení zdejší rozvinutou turistickou infrastrukturu s obrovskými hotelovými komplexy a nekončící nabídku všech služeb masové turistiky. Jistě budou mít radost i z písčitých pláží, jež byly uměle vybudovány a zavezeny pískem ze Sahary, neboť slunění na černém písku či stejně barevných oblázcích je přinejmenším nepohodlné. Právě tento typ turistiky výrazně napomáhá kanárské ekonomice i zaměstnanosti a nutno dodat, že ho preferuje většina ze čtyř milionů turistů, kteří ročně na ostrov přijíždějí.

Druhé Tenerife je úplně odlišné a odkryje se těm, kteří se rozhodnou ostrov procestovat, zamíří do vnitrozemí a také na sever. Hlavně se nesmí bát spálit nějaké ty kalorie při chůzi po relativně dobře značených turistických stezkách. Odměnou za námahu jim budou impozantní horská pásma, grandiózními výhledy a vulkanická krajina. Čekají na ně bizarní skalní útvary, hluboké soutěsky, vyprahlé pustiny i bujná vegetace mlžných lesů. Jedinečné přírodní bohatství izolovaných ostrovů se na Tenerife otvírá ve své největší kráse. Kromě unikátní přírodní scenérie překvapí i zajímavou kanárskou architekturou, kostely, kláštery, vinařstvím a hlavně svými obyvateli „Tinerfeňos“, proslulými svou mentalitou, přívětivostí a radostí ze života.

Tipy k návštěvě

Nejvýznamnější přírodní turistickou atrakcí je bezpochyby národní park Caňadas del Teide, v jehož středu leží z celého ostrova viditelná nejvyšší hora celého Španělska – sopka Pico del Teide (3718m). Protože jsem tomuto parku věnoval, podobně jako mlžným vavřínovým lesům v pohoří Anaga, samostatný cestopis, nebudu se již těmto dvěma úchvatným lokalitám v tomto textu věnovat. Nabízím stručnou přehlídku dalších míst, která mě nejvíce nadchla či příjemně překvapila.

Vilaflor – měsíční krajina Paisaje Lunar a nejvyšší borovice Evropy

V blízkosti obce Vilaflor začíná stezka k Paisaje Lunar – fantaskně vypadajícímu geologickému útvaru, jenž byl v nějaké anketě vybrán mezi deset nejneuvěřitelnějších míst Španělska. Erozí zformované tufové kužely by se spíše hodily do nějakého hollywoodského filmu z kosmického prostředí než do borového lesa. Když naše děti zjistily, že cílem několikakilometrové cesty je jen kus odkryté žluté země, byly na rozdíl od nás zklamány a raději se dál věnovaly hledání obrovských šišek (přes 20 cm) borovice kanárské. Tyhle všude přítomné borovice jsou velmi zajímavé stromy. Jsou nejvyšším druhem borovice  Starého kontinentu a nejvyšší exemplář se kupodivu nachází právě zde ve Vilafloru (60 m). Tento druh stromu je velmi odolný a dokáže obrazit i po velmi častých místních požárech. Inu, příroda se někdy naučí nepřízni osudu hrdě čelit.

Candelaría ukrývá patronku Kanárských ostrovů

Pokud rádi navštěvujete poutní místa, nezapomeňte zavítat do pobřežního městečka Candelaría. Bazilika Panny Marie z Candelaríe (Nuestra Seňora de la Candelaría) ukrývá napodobeninu postavy Madony, kterou na konci 14. století nalezli zdejší pastýři. Alespoň tak vypráví příběh místní legenda. Nás zaujaly především rozměrné sochy posledních devíti králů původních obyvatel ostrovů, jimiž byli Guanchové.

La Orotava a její balkonový dům

Pokud ještě někdy navštívím Tenerife, bude to určitě na přelomu května a června. A vyrazím znovu do Orotavy, kde v tomto období probíhají oslavy Božího těla (Corpus Christi). Celé náměstí před radnicí se zaplní květinovými koberci s náboženskými motivy a město hraje všemi barvami. Orotava však stojí za návštěvu celoročně. Vždyť město a okolní krajina učarovaly již před více než 200 lety německému botanikovi Alexandru Humboldtovi, který prý básnil o úchvatných výhledech z města do údolí. V blízkosti centra si nenechte ujít patricijské domy, mezi nimiž vyniká Balkonový dům (Casa de los Balcones) ze 17. století, v jehož interiérech se nachází muzeum s ukázkou kanárských řemesel a prodejna suvenýrů.

Garachico – pozor na ostré výčnělky lávových bazénů

Městečko si jako jedno z mála míst na Tenerife zachovalo španělský ráz s úzkými uličkami v historickém centru. Když už sem nějaký turista zavítá, většinou si chce vyfotit přírodní lávové bazény, které na jeho pobřeží vytvořila ztuhlá láva z vybuchlé sopky v roce 1706. Ti odvážnější se nechají zlákat ke koupání v těchto unikátních přírodních bazénech. Buďte ale opatrní, ztuhlá láva pod hladinou je velmi ostrá, ještě dnes si vybavuji šití mé poraněné ruky na místní klinice. Vše proběhlo rychle, profesionálně, ale bohužel bez lokální anestezie.

Auditorium – expresionistická koncertní budova je symbolem Santa Cruz

Snad žádný jiný španělský architekt současnosti nevzbuzuje svými díly tak rozporuplné reakce jako Santiago Calatrava. Pravdou je, že jeho extravagantní stavby přitahují návštěvníky s celého světa a sbírají jedno ocenění za druhým. Když se „Tinerfeňos“ rozhodli nechat postavit na pobřeží Atlantiku koncertní síň, padla volba právě na valencijského rodáka. Chtěli vybudovat nový symbol hlavního města a zároveň učinit ze Santa Cruz významné kulturní centrum. Výsledek je impozantní a obrázky auditoria nechybí snad na žádné pohlednici místní metropole a dostaly se dokonce i na známky španělské pošty. Interiér budovy nabízí dva koncertní sály pro 1558 a 428 diváků.
Vedle auditoria bylo na pobřeží vybudováno dílo „Sto tváří auditoria“ (Cien caras del Auditorio de Tenerife). Jde o přírodní kameny popř. betonové desky, na nichž jsou ilustrace významných světových skladatelů a zpěváků. Z našich osobností jsme našli Smetanu, Dvořáka, Janáčka, Mahlera a dokonce i Karla Gotta. Zvlášť dětem se obrázky bulharského výtvarníka Stoika Gagamova velmi zamlouvaly.

Soutěska „Barranco de Masca“

Horskou vesnici Masca (612 m n. m.) hledejte na severozápadě ostrova. Kdysi izolovaná obec je dnes bohužel turistickou atrakcí, u níž zastavují desítky autobusů. Naštěstí většina „dovolenkářů“ udělá pár pěkných fotografií a odjíždí k dalšímu cíli. Pokud si chcete vychutnat nádhernou přírodu, vydejte se na sestup soutěskou až k Atlantiku. My jsme bohužel zpáteční šestihodinovou cestu nestihli podniknout, ale kamarádi ji prošli a skalnatý labyrint je neskutečně nadchnul. Jen je potřeba počítat s proměnlivým počasím, kluzkým terénem a nezapomenout se zásobit dostatkem tekutin.

Monkey Park

Pokud chcete udělat dětem radost a nechce se vám investovat do všude propagovaného Loro Parku rodinné vstupné 114 euro, nabízím komornější a téměř čtyřikrát levnější alternativu. Navštivte Monkey Park nedaleko turistického střediska Los Cristianos. Je to sympatická menší zoologická zahrada, v níž si děti mohou některá zvířata pohladit a nakrmit je u pokladny zakoupenými dobrotami. Přijeďte ale ráno, dokud jsou zvířátka vyhládlá.

Pár slov závěrem

Nespornou výhodou Tenerife a vlastně celých Kanárských ostrovů je svěží slunečné klima, které umožňuje takřka celoroční turistickou sezónu. „Ostrov věčného jara“ nabídne všem návštěvníkům kvalitní služby, úchvatné přírodní krásy a veselé „Tinerfeňos“, kteří mají permanentně dobrou náladu a vůbec nic je nevyvede z míry. Tak přijeďte nasát atmosféru Latinské Ameriky a „ochutnejte“ skutečný kanárský zážitek.

« z 2 »

Leave Comment

Back to top