Archivy

  • Home
  • Rakousko
  • Vídeň – gastronomie, jaký si dát Schnitzel v restauraci Figlmüller ?

Figlmüller je známá vídeňská restaurace. Najdete ji v každém turistickém průvodci, jejím hlavním lákadlem a symbolem je vídeňský řízek a říká se, že řízek se zde narodil. Musí to být pravda, vždyť již od roku 1905 se zde připravuje podle původní receptury.

Návštěva této restaurace nemusí být jen o podávání smažených řízků, restaurace má nabídku jídel kompletní ve stylu vídeňské kuchyně s nabídkou kvalitních vín. I posezení u vína je zde příjemným zážitkem s jedinečným nádechem vídeňského šarmu.

Když do Vídně tak na Schnitzel

Tato moje památná věta zazněla, když jsem jel poblíž Vídně obchodně něco zařizovat. Kolega si chtěl projít město a já jsem dostal nápad ochutnat zdejší pravý vídeňský řízek neboli německy Schnitzel.
Gastronomie a pojetí vídeňských jídel mi bylo relativně známé, nicméně ve vyhlášené vídeňské restauraci jsem nikdy nebyl. A tak mne kolega nalákal na restauraci Figlmüller.

Historie restaurace Figlmüller

V roce 1905 otevřel Johann Figlmüller malou vinárnu na ulici Wollzeile, hned za katedrálou svatého Štěpána. Restaurace již od začátku slavila úspěchy díky velkému menu a vyběru místních vín. Bratři Hans Jr. a Thomas Figlmüller dodnes udržují tradici této restaurace, jsou již čtvrtou generací rodinného podniku Figlmüller.

Problémy s volným místem

Do restaurace Figlmüller jsme zamířili na ulici Wollzeile, kde je prapůvodní a tím i nejatraktivnější provozovna. Již před vchodem nás však zastavila paní, že všechny stoly v restauraci jsou již zamluveny a to přes web na týden dopředu. A tak jsme byli odkázáni na provozovnu Figlmüller na ulici Bäckerstraße 6, ležící v podstatě ve vedlejší ulici. Na náš dotaz, jestli je kvalita řízků stejná jako na Wollzeile nám bylo odpovězeno ano a tak jsme hladově vyrazili. Stejný odkaz na tuto druhou provozovnu řekla paní dalším desítkám turistů a tak jsme se připojili do dlouhé fronty čekající na volný stůl v restauraci. Připadal jsem si jako ve frontě na banány z dob minulých. Po zhruba 45 minutách jsme dostali stůl.

Pravý vídeňský řízek je telecí ne?

Před příchodem do restaurace jsem měl jasno, musím ochutnat tradiční vídeňský telecí řízek se zdejším bramborovým salátkem. Dle našeho uvážení jsme nakonec vybrali zdejší originální Figlmüller řízek, ten je ale z vepřového masa a je zde již od roku 1905 připravován stejným způsobem. Tento vyhlášený řízek jehož velikost přesahuje okraje talíře, má v průměru 30 centimetrů s dokonale měkkým a šťavnatým masem pokrytým do křupava usmaženou strouhankou. Tajemství zdejších kuchařů je v použití jen těch nejlepších vepřových řezů. Použitá strouhanka a samotný postup smažení je také jedinečným procesem a na řízku je to patrné, má vynikající barvu a chutná opravdu skvěle.
K tomu si určitě objednejte originální vídeňský bramborový salát známý svojí jemnou sladkostí dotvářející celý požitek z tohoto fantastického menu.

Důraz na suroviny

Ve Figlmüller restauracích věnují pozornost odkud suroviny pocházejí. AMA Gastrosiegel je certifikát zaručující, že hostům jsou podávány regionální pokrmy, které se připravují z rakouských surovin. Vepřové maso pochází výhradně od zemědělců, které osobně znají a spolupracují s nimi již mnoho let.

Naše parkování = pokuta 36 EUR

K restauraci jsme zvolili dlouhou cestu pěšky po Mariahilfer Strasse a to až od ulice Turnergasse, kde jsme zaparkovali. Bylo zde označení krátka parkovací zóna, kurzparkzone 3 hodiny a tak jsme se zeptali v nejbližší trafice a zakoupili parkovací hodiny za 3 Eura. Bohužel nás neinformovali, že potřebujete parkovací lístek, tyto hodiny jsou k ničemu. Ulice Mariahilfer Strasse od nádraží Westbahnhof směrem k Schönbrunnu je poměrně divokým okrskem, je zde národnostní směsice, která mnohdy ani nemluví německy. Po 16 letech, kdy jsme sem běžně jezdili, je to opravdu velký rozdíl, potkáte zde v podstatě jen samé přistěhovalce. Po návratu z restaurace k autu na nás čekala pokuta 36 Euro. Pokutu jsme se snažili zvrátit komunikací e-mailem, ale patrně pakistánský rakušan z tohoto okrsku si nenechal nic vysvětlit. Doporučuji nastudovat si parkovací zóny ještě před odjezdem, nenechejte se obelstít trafikantem a mějte vytipované parkovací místo dříve než budete zaslepeni vidinou řízků.

« z 2 »

One comment for “Vídeň – gastronomie, jaký si dát Schnitzel v restauraci Figlmüller ?

Leave Comment

Back to top