Archivy

Markétin ostrov

Místo, kde se dříve umíralo, je dnes plné života. Jako milovník ostrovů jsem musel Markétin ostrov (Margit sziget) navštívit, byť to není ostrov uprostřed moře. Ostrov leží totiž uprostřed řeky Dunaje. Překvapivě se jedná o zelenou oázu ve středu Budapešti, kam chodí obyvatelé města na vycházky, za sportem či zábavou.

Parkování

Je možné pouze ze severní strany ostrova, kam se dostanete z Arpádova mostu. Je zpoplatněné a platit se dá ve zdejších automatech i kartou, což ve městě nemusí být pravidlem.

Sportovní a kulturní možnosti

V parku se nacházejí promenády pro pěší. Plno místních zde v podvečer běhá nebo také provozuje cyklistiku. Není zde totiž žádná doprava, jezdí tu pouze autobusová linka. Markétin ostrov je taková placka bez jediného vyvýšení o délce 2,5 km a šířce cca 0,5 km. Nachází se zde také atletický stadion, dále sportovní areál s krytým bazénem navržený architektem Alfrédem Hajósem nebo tenisový klub. Alfréd Hajós (1878 – 1955) byl mimo jiné také prvním maďarským olympijským vítězem. Získal dvě medaile v plavání na prvních olympijských hrách v roce 1898 v Aténách.

Pro veřejnost je na Markétině ostrově také skvělý venkovní areál termálních lázní Palatinus, které jsme navštívili několikrát.

Pokud nejdou místní na ostrov za sportem tak sem dorazí za zábavou. V jižní části ostrova se nachází několik hospod a občerstvení s letními zahrádkami.  Zhruba uprostřed ostrova se nachází secesní vodárenská věž, u které se nachází venkovní areál pro pořádání divadelních představení, koncertů a módních přehlídek.  V době naší návštěvy zde měl koncert maďarský zpěvák Caramel. Na jeho vystoupení sem mířily davy fanoušků a tak jsme si mohli vychutnat atmosféru večerního koncertu.

Markétin ostrov
Růžová zahrada
« z 36 »

Co na ostrově dále najdete?

Secesní vodárenská věž z roku 1911, slouží jako rozhledna a je zapsána v UNESCO. Dále je na seznamu dědictví UNESCO hudební fontána. Každou celou hodinu zde hraje několik skladeb v doprovodu vodních trysek a osvětlení. Je to parádní podívaná, určitě doporučuji u fontány na představení vyčkat.

Na ostrově jsou také zajímavé pozůstatky dominikánského kláštera ze 13. století a ruiny kostela, k němuž se váže legenda o Markétě podle níž se ostrov jmenuje. Panovník Béla IV. (Vojtěch IV.) přísahal, že pokud Uhry přežijí nájezd Mongolů, tak se jeho dcera stane jeptiškou. Říkám si, že si na vítězství asi nemohl moc věřit. V devíti letech proto údajně vstoupila princezna Markéta do zdejšího konventu.

Ve skutečnosti o její ruku marně žádal český král Přemysl Otakar II., který se nakonec roku 1261 oženil s vnučkou panovníka Bély, Konhutou.

Na ostrově se dříve v konventu léčili lidé, přesněji bych uvedl, že zde byli spíše odseparováni. Údajně zde Markéta dokázala léčit nemocné s leprou a proslavila se i jinými svatými skutky. Nicméně Markéta zemřela v necelých 30 letech s největší pravděpodobností na tyfus. Rok po jejím úmrtí došlo k jejímu blahořečení 1271 a až roku 1943 ke kanonizaci, tedy prohlášení Markéty za svatou.

Ostrov jsem si oblíbil již před první návštěvou. Jelikož v turistickém průvodci bylo uvedeno úsloví, že na Markétině ostrově začíná a končí láska, tak jsem si nakonec nahodile vybral místo krásné růžové zahrady k zasnoubení.

Dále naleznete na ostrově Mini Zoo otevřenou v 50 letech 20. století a krásná je také Japonská zahrada z roku 1936.

Zajímavostí je, že zdejší konvent byl nakonec rozbořen během turecké okupace, kdy se údajně z ostrova stal harém. Pokud dorazíte do Budapešti, tak se na Markétin ostrov zcela jistě vydejte, stojí to za to.

« z 2 »

 

 

Dubrovník

Město Dubrovník leží v Chorvatsku úplně na jihu Dalmácie. Pro českého turistu je toto přístavní město svojí vzdáleností od ČR nejdále a přesto se vždy objevuje v televizních reportážích nebo se o něm píše. Je spíše středobodem turistiky a cestování na Jadran a to i přesto, že je zde cenově vše posunuté na vyšší úroveň, než kdekoliv jinde v Chorvatsku.

Parkování

Nevím, kde bychom v Evropě či na Jadranu hledali pro srovnání jiné místo, na kterém by bylo tak těžké najít parkování. I když budete chtít zaplatit, tak nemusíte zaparkovat, tak jak se to stalo nám. Vytipované parkování v Dubrovnik Center Parking za 3 Eura na hodinu bylo plné a nebylo zde ani jedno místo.

Nakonec jsme náhodou objevili parkoviště, kde je parkování zdarma a navíc nedaleko historického centra. Parkovali jsme tam v  červnu 2023 tedy mimo prázdniny.

Parkoviště se nachází přímo před sportovní halou Športska dvorana Gospino polje ležící na ulici Liechtensteinov put 10. Vedle se nachází ještě uzavřené parkoviště pro autobusy, tak pozor, ať nevjedete tam. Do haly vozí místní obyvatelé děti do sportovních kroužků nebo tam jezdí místní za sportem. Volných parkovacích míst zde bylo několik.

Dubrovník
lanovka
« z 55 »

Nedávná historie centra Dubrovníku

Od roku 1979 je Dubrovník zapsán na seznam kulturního dědictví  UNESCO.

Bohužel historické centrum bylo koncem roku 1991 výrazně poškozeno dělostřeleckým útokem Jugoslávské lidové armády. Stalo se tak při válce po rozpadu Jugoslávie, kdy se jednalo z velké části o etnický konflikt a různé zájmy válčících stran. Záběry z poničeného města si pamatuji ze zpravodajství dodnes. Fotografie z války a poničení města můžete spatřit v muzeu, umístěném v tvrzi Imperial – Tvrđava Imperial, na vrcholku hory Srď.

Lanovka Dubrovník – Srď

Na vrchol hory Srď (415 m.n.m) se lze dostat lanovkou Dubrovnik Cable Car z centra města. Cena lanovky je 27 Euro za osobu se zpáteční jízdenkou. Vzhledem k délce lanovky překonává cena mnohé alpské lanovky.

K horní stanici je možné se dostat i autem. Parkování za Tvrzí Imperial je navíc zdarma, tak jsme sem vyjeli autem. Nikde se to samozřejmě neprezentuje.

Než dorazíte ke tvrzi, tak můžete zastavit na několika vyhlídkách. Ty nabízí ještě krásnější pohledy na Dubrovník, než jaké jsou ze stanice lanovky. Jen cestou je potřeba si dávat pozor na protijedoucí vozidla. Vyhýbání může být někdy náročnější, ale určitá místa jsou tomu naštěstí uzpůsobena.

Památky Dubrovník

Pro Dubrovník je typické lemování středověkými hradbami, dlouhými 1940 metrů a vysokými 25 metrů. Byly budovány od 13. do 17. století kvůli obraně. Cena procházky po hradbách je dnes neúměrně drahá, vychází asi na 35 Eur za osobu, ale i tak nemá Dubrovník o turisty nouzi. Především po natáčení seriálu Hra o trůny – Game of Thrones, (amerického seriálu televize HBO), přijíždějí do Dubrovníku turisté z celého světa ještě ve větších počtech. V historickém centru je totiž spousty krásných paláců, kostelů, klášterů, kašen, městských bran, věží a pevností. I při naší návštěvě v červnu, tedy mimo hlavní sezónu, bylo centrum města přeplněno turisty. Po okružní procházce městem, jsme si proto dali zmrzlinu a raději se přesunuli na poklidnější místo, do –> Arboretum Trsteno.

« z 2 »
Korejské halušky

Veselé historky z cest po Jižní Koreji. Jak vznikly? Autorka knihy Dominika Sakmárová se s celou svou rodinou vydala do Jižní Koreje. Žila tam celý rok.

Korejské halušky jsou druhou knihou sinoložky Dominiky Sakmárové. Předchozím dílem byla kniha, která vyšla nedávno s názvem Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi. Přesun byl tedy z Číny o kus dál na východ – do hypermoderní Jižní Koreje, země, která musí být ve všem o krok napřed a kde berou platební karty i u stánku s cukrovou vatou.

Dominika své zážitky z místa překypujícího kulturními odlišnostmi zpracovala do více než šedesáti krátkých kapitol, které vás nejen pobaví, ale i mnohé naučí. Na stránkách knihy nahlédnete například do mateřské školy, okusíte tradiční jídla, poznáte tamní módu, ale také se dozvíte, jaký je rozdíl mezi hygienickou a nehygienickou přírodou nebo jak si před krutou zimou dobře zaizolovat okna bublinkovou fólií. Autorka vypráví svižně, s nadhledem a vtipem.

Čtenáře jistě potěší i bonusové historky a doprovodné ilustrace Michaely Ahonen.

 

Formát knihy: 160×230
Vazba: Pevná
Počet stran: 192
Datum vydání: NOVINKA !! 20. 3. 2024
Běžná cena: 438 Kč
Cena přímo z nakladatelství JOTA: 350 Kč

Stezka Českem

První oficiální přechod po hranicích České republiky, pěšky i na kole. To je Stezka Českem a tato kniha je pokračováním úspěšného prvního dílu.

Podle knihy také odstartoval na České televizi v březnu 2024 desetidílný cestopisný seriál Stezka Českem. Průvodcem pořadu byl herec Miroslav Vladyka. Seriál zvýšil zájem o tuto publikaci, první díl knihy musel být pro velký zájem již dotisknut. Na FB skupině i instagramu přibývá členů rapidním tempem. Stezka Českem spolupracuje s Klubem českých turistů a Czech Tourism.

Jak se stalo, že z nápadu party kamarádů vznikl první oficiální přechod po hranicích České republiky, který nadchl tisíce lidí? Proč o něm Česká televize natočila seriál? A co chystá BBC?

Proč je lepší na Stezku Českem vyrazit než plakat doma do polštáře a čekat, až zahřmí? Proč je rozumnější užívat si zážitky než jen sbírat rekordy v ušlých kilometrech? Co zažívají Trail Angels během svých setkání se Stezkaři? Opravdu už na Stezku chodí i trekingové kozy? A mohou se potkat s papouškem? A proč se Stezkaři scházejí na pracovním úřadě? A můžete jet na kole, nebo ho musíte nést na zádech?

Odpovědi na tyto a tisíce podobných filozofických otázek naleznete jen zde. Navíc hrozí, že se u toho skvěle pobavíte. Rozsviťte tedy lampičku, dejte si nohy do sucha a nechte se unést k hranicím naší republiky, kde statečné ženy a zavilí mužové hrdinně zdolávají kilometry v horách s batohem za přízně i nepřízně počasí a přitom zjišťují, že se výborně baví. A najednou zjistíte… že můžete jít taky!

 

Formát knihy: 160×230
Vazba: Pevná
Počet stran: 320
Datum vydání: NOVINKA !! 6. 3. 2024
Běžná cena: 498 Kč
Cena přímo z nakladatelství JOTA: 398 Kč

Jeřáb paví - Zoo Záhřeb

Návštěvu Zoo Záhřeb je možné spojit při Vaší cestě do Chorvatska, nemusí to tak být jen dovolená u moře. Hlavní město Chorvatska Záhřeb nebo také Zagreb má turistovi jistě co nabídnout a navíc je tu minimálně o třetinu levněji než v oblastech na pobřeží.

Záhřebská zoo je sedmihektarová městská zoologická zahrada. Nachází se v jihovýchodní části parku Maksimir a leží naproti přes ulici od stejnojmenného záhřebského stadionu. Na stadionu hraje slavný chorvatský fotbalový klub Dinamo Záhřeb. Své mezistátní zápasy zde hraje také národní tým Chorvatska.

Parkování Zoo Záhřeb

Jelikož je zoo naproti stadionu, tak je možné parkovat na přilehlých parkovacích plochách využívaných také při fotbalových zápasech. Parkoviště u tržnice – Tržnica Borongaj je ideálním výchozím místem. My jsme parkovali přímo na ulici Hitrecova. Je potřeba zaplatit v pouličních automatech. Parkování je extrémně levné, pokud si vybavuji tak to bylo snad jen do 5 Kč na hodinu (v roce 2023), což ostře kontrastuje s cenou parkování například v Zadaru či Dubrovníku.

Park Maksimir
v jihovýchodní části parku leží Zoo Záhřeb
« z 31 »

O Zoo

Je jednou ze tří zoo v Chorvatsku. Otevřena byla v létě roku 1925. Dle oficiálních stránek Zoo Zagreb je domovem přes 383 druhů zvířat a více než 6 993 jedinců ze všech kontinentů. Rekonstrukce zoo probíhala od roku 1990 a v roce 2016 byla dokončena první část rekonstrukce a modernizace. Je otevřena každý den a to po celý rok. Vstupné činilo v roce 2023 4 Eura pro dospělého, 3 Eura děti 7-14 let a 2 Eura děti 2-6 let.

Co můžete v zoo vidět?

Celkově nás Zoo překvapila. Přestože je umístěna v centru města, tak je obklopena krásným parkem Maksimir. Je to hustě zalesněný park s mnoha jezírky, dětskými hřišti a protkaný stezkami. Pokud budete mít čas, určitě si celý park projděte, my to už po návštěvě zoo nestihli.

Zoo Záhřeb není sice velká jako zahrady v jiných evropských hlavních městech, ale dá se pohodlně celá projít a je malebná. Je zde také patrné, že byla zrekonstruována.

Nás zaujal relativně obyčejný pavilon s hady, které můžete spatřit v chorvatské přírodě. Pěkný a moderní byl výběh medvěda hnědého. Jako zajímavost bych uvedl, že v žádné jiné zoo jsme neviděli Jeřába pavího kontaktně, tak jako zde. Vodní kanály lemované cestami, které překlenují lávky, dodávají zoologické zahradě na atraktivitě.

 

zámek Laxenburg

Nevěděli jsme kam vyrazit do Rakouska na celodenní výlet. Jednou z vybíraných možností byl zámek Laxenburg a jeho zámecký park. Čím všechny účastníky nakonec výlet překvapil, že na něj všichni dodnes vzpomínají?

Zámek Laxenburg leží 15 km jižně od Vídně. Díky svojí blízkosti k zámku Schönbrunn se stal oblíbenou jarní a letní rezidencí císařské rodiny. Zámecký park se svými romantickými stavbami je podobný jako Lednicko-valtický areál.

Parkování

Hledání parkovacího místa v blízkosti zámku je složité. U zámku je parkoviště Laxenburg P1. Vzhledem k oblíbenosti výletního místa, je zde parkoviště obvykle již ráno plné. Proto neztrácejte čas a jeďte přímo na parkoviště Laxenburg P2, které je zdarma a je odkud strategicky výhodnější vstup do zámeckého parku. Nedaleko je totiž vstupní pokladna, kde jsou i toalety. Třetí možností je parkování na Laxenburg P3 u koupaliště Laxenburg a restaurace Flieger & Flieger. My jsme zde po projití parkem okruh uzavírali a přecházeli na parkoviště P2.

Laxenburg
hrad Franzensburg leží na ostrůvku
« z 30 »

Historický park s romantickou atmosférou

Zamecký park Laxenburg je rozsáhlý parkový areál náležící k přilehlému zámku. Najdete zde například Modrý dvůr (Blauer Hof), Zelený letohrádek (Grünes Lusthaust) nebo Starý zámek, ve kterém se nachází filmový archív Rakouska. Hlavní romantickou stavbou je hrad Franzensburg obklopený vodní plochou. Celý komplex je považován za jednu z nejvýznamnějších památek zahradní architektury 18. a 19. století. Cisař František a z císařovna Alžběta, zvaná Sissi zde trávili své líbánky a největší událostí Laxenburgu bylo, že se zde narodil korunní princ Rudolf.

Hrad Franzensburg

Jedna z nejvýznamnějších památek neoklasicistní architektury. Císař František nechal vystavět tuto zahradní budovu ve staroněmeckém stylu a to mezi lety 1798 a 1801. Objekt byl od počátku navržen jako muzeum a reprezentativní stavba. Nejvíce nás všechny zaujalo, že do hradu můžete přijet přívozem, což bylo samo o sobě zážitkem. Expozice na hradě je věnována habsburské historii.

Restaurace Flieger & Flieger

Procházku parkem jsme zakončovali pozdějším obědem v restauraci Flieger & Flieger. Počítejte, že je vhodné si předem udělat rezervaci. My jsme rezervaci neměli a byl problém naší skupinu 8 lidí usadit. Naštěstí naše děti si poradily a obsadily stůl bez ohledu na personál, což někteří číšníci dost nelibě nesli a dávali nám to najevo arogantním pohozením příborů na náš stůl. Jeden z obsluhujících byl naštěstí Slovák a ten pak nám vysvětlil, že museli přesouvat další rezervaci. Nepochopitelné nicméně bylo, že to byl problém, jelikož v pozdější čas byla již restaurace poloprázdná.

Jelikož jsme měli hlad, tak jsme se nenechali otrávenou obsluhou odradit. Jídlo bylo dobré, ale vzhledem k hrané noblesnosti restaurace bych čekal trochu víc. Z restaurace jsme měli ještě další nezapomenutelný zážitek. Při rozjímání po jídle jsme zjistili, že nám již nějakou chvíli chybí jedno dítě. Nakonec bylo zamčené na toaletě, jelikož se tam zasekl zámek. Dcera mi vyčetla, že tam byla uvězněna poměrně dlouho.

Závěrem

Zámecký park Laxenburg je otevřený po celý rok a určitě nabízí výjimečné zážitky v každém ročnim období.

Skalní město Petra

Skalní město Petra je symbolem Jordánska a zároveň jeho nejnavštěvovanější turistickou atrakcí. Každoročně ho navštíví milion turistů, které neodradí ani tříhodinová cesta z hlavního města Ammánu či o hodinu kratší cesta z Akaby u Rudého moře. Přestože návštěvníky čeká několik hodin chůze starověkým městem, vydané energie rozhodně nebudou litovat. Petra je takovým unikátem, že byla organizací New7Wonders zapsána na seznam sedmi novodobých divů světa.

Stavitelský um záhadných Nabatejců

V poušti ukrytá Petra leží uprostřed úchvatné přírodní scenérie tvořené načervenalými pískovcovými skalami. Výjimečnou lokalitu z ní ale učinil až člověk, respektive kmen Nabatejců, který do skal vytesal více než šest stovek nádherných hrobek určených majetným a vysoce postaveným členům společnosti. Sami Nabatejci jsou pro historiky velkou záhadou. Nezanechali po sobě žádné písemnosti, většinu informací je tak třeba čerpat z řeckých a římských pramenů.

Víme o nich, že byli úspěšní obchodníci a že spravovali karavanní stezku z Arabského poloostrova až do dnešní palestinské Gazy u Středozemního moře. Zároveň byli i obávanými piráty v Rudém moři a jejich loupeživé bandy přepadaly jiné obchodníky na pouštních stezkách. Uměli také skvěle hospodařit s vodou. Kromě vodovodů vybudovali i obrovské cisterny, které zachytávaly vodu v období silných dešťů či lokálních záplav a zároveň sloužily jako zásobárny vody v dlouhých suchých obdobích. Přestože pozůstatky několika nabatejských měst nalezneme například i v Izraeli, je podle historiků nejpravděpodobnější, že kmen přišel do oblasti Petry z území dnešní Saúdské Arábie.

Západní svět objevil Petru až v 19. století

Nabatejské město bylo začátkem 2. století včleněno do Římské říše, pod jejíž nadvládou dále prosperovalo. Z pramenů se též dovídáme, že Petra ve 12. století náležela krátce i křižákům, kteří v její blízkosti postavili hrad al-Wu’ayra. Tím kusé informace o středověké historii města končí a Petra zůstává na celá staletí tajemstvím místních beduínských kmenů. Západní svět se o ní dovídá až po roce 1812, kdy město navštívil švýcarský orientalista Johann Ludwig Burckhardt. Při svých cestách zaslechl příběhy o mrtvém městě, v němž by se měl nacházet hrob proroka Aarona. Díky znalosti arabštiny, muslimských tradic a za pomoci převleku za arabského cestovatele se mu podařilo získat důvěru místního průvodce, který ho do Petry zavedl. Díky zvědavosti, zarputilosti a odvaze švýcarského dobrodruha se tak světu odkryla jedinečná starověká památka světového významu.

Petra
Jordánsko
« z 40 »

Nejvýznamnější hrobkou je Pokladnice

Nejžádanějším a také nejlépe dostupným turistickým lákadlem je Pokladnice (Al-Khazneh). Název získala od Beduínů, kteří věřili, že se uvnitř nacházejí poklady. Historici se přiklání k tomu, že jde pravděpodobně o hrobku nabatejského krále Areta IV. žijícího na přelomu našeho letopočtu. Čtyřicet metrů vysoká stavba je jednou z nejlépe propracovaných a dochovaných hrobek v celém areálu Petry, detailně zobrazuje bohy a mytologické postavy. Už samotný příchod k ní ve směru od hlavního vchodu působí záhadně až mysteriózně, návštěvníci prochází úzkou soutěskou zvanou Sík, když tu se před nimi zničehonic objeví útulné prostranství s ohromující stavbou.

Není náhodou, že tato lokace zaujala mnohé filmové štáby, které využily zdejší prostředí k natáčení svých snímků. Tím nejznámějším je bezesporu americký velkofilm Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989. Pokladnice byla místem, kde byl uschován Svatý grál a na prostranství před ní sváděly boj o přežití takové hollywoodské hvězdy jako Harrison Ford nebo Sean Connery.

Na Petru si vyčleňte minimálně jeden den

Areál Petry je velmi rozlehlý, ve skalním městě byste mohli klidně strávit i několik dní. My jsme si vyčlenili na poznání tohoto fascinujícího komplexu pouze den a rozhodně jsme neviděli všechno. Hlavní stezka skalním městem vede směrem dolů od návštěvnického centra přes soutěsku Sík až k Pokladnici. Od ní se prochází Fasádní ulicí kolem zhruba čtyřiceti královských hrobek až k římskému divadlu pro sedm tisíc diváků. Na Fasádní ulici navazuje Kolonádní ulice, jež byla centrem starověkého města. Na jejím konci se nalézá torzo impozantního nabatejského chrámu známé místně jako Qasr Al Bint, které je jednou z mála samostatně stojících staveb v Petře.

Kousek od chrámu jsou dvě restaurace, kde můžete načerpat síly i řádně provětrat peněženku. Ceny jsou přemrštěné, což ale zkušeného cestovatele nepřekvapí a zásobí se předem. U restaurace Basin začíná strmé schodiště vzhůru ke Chrámu al-Deir, který je po Pokladnici druhou nejnavštěvovanější památkou Petry. Počítejte s tím, že výstup po schodech zabere asi čtyřicet minut, ale výsledek vaší snahy bude oceněn pohledem na fascinující stavbu s nejvyšší fasádou na území Petry. Většina turistů se vrací stejnou nebo mírně upravenou cestou zpět. Jestliže zvolíte tuto doporučenou zpáteční trasu, počítejte s tím, že ujdete minimálně dvanáct kilometrů.

Alternativní cestou nahlédnete do života beduínských rodin

Neradi se vracíme stejnou cestou, a proto jsme využili nabídku místního taxikáře, který nás po krátkém smlouvání o ceně odvezl na parkoviště u Malé Petry (Little Petra parking). Cestou jsme projížděli beduínskou vesnicí Al-Baydha, což byl opravdu netradiční zážitek. Ulicemi se místo aut proháněli chlapci na oslech, u některých domů byli ustájeni velbloudi. Příjemně nás překvapilo, jak si Beduíni dokázali uchovat svůj tradiční způsob života i v dnešním globalizovaném světě. Řidič nás zanechal na parkovišti, odkud jsme se vydali na asi šestikilometrovou stezku až ke Chrámu al-Deir. Bonusem zvolené cesty byla možnost nahlédnout do života beduínských pastevců, sledovat zblízka jejich stany, stáda i nedávno opuštěná jeskynní obydlí sloužící dnes jako stáje pro dobytek. Zároveň nám cesta nabídla i několik dechberoucích vyhlídek na podmanivou krajinu Šarských hor.

Jordan Pass musíte zakoupit ještě před odletem do Jordánska

Jestliže zůstanete v Jordánsku alespoň tři noci a zároveň máte ve svém itineráři návštěvu Petry, rozhodně si zakupte Jordan Pass. Stojí 70 JOD (jordánských dinárů) a jeho součástí je volný vstup do čtyřiceti památek v Jordánsku včetně Petry, pouštní oblasti Wadi Rum nebo antického Džaraše. Po příletu do země je navíc všem majitelům pasu odpuštěn vízový poplatek ve výši 40 JOD. Jen upozorním, že za jednodenní návštěvu Petry zaplatíte 50 JOD, takže nákup se skutečně vyplatí. Pokud plánujete v Petře strávit dva dny, lze zakoupit i Jordan pas za 75 JOD. Jordan Pass je ale nutno zakoupit online ještě před odletem, tak na to nezapomeňte.

Jordánsko Petra a v zimě? No jasně!

Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. V duchu tohoto moudra je dobré si do zimního Jordánska přibalit lehkou nepromokavou bundu a voděodolnou obuv. V polopouštní Petře vás celodenní lijáky skoro jistě nepřekvapí, i v nejdeštivějším měsíci lednu naprší jen osm milimetrů srážek. V severní části země a v okolí hlavního města jsou ale přeháňky častější, dlouhodobé lednové statistiky přisuzují Ammánu srážky okolo padesáti milimetrů. Zimní teploty jsou velmi příjemné, během dne se pohybují mezi deseti a patnácti stupni. Při naší návštěvě v polovině února jsme Petrou procházeli jen v mikinách, které jsme kolem poledne vyměnili za trika s krátkým rukávem. Nespornými výhodami zimní návštěvy Jordánska jsou nízké ceny letenek, široká nabídka ubytování a možnost vychutnat si krásy pouštního království v komorní atmosféře téměř bez turistů.

Bezpečná země při respektování pravidel

Jordánsko je jednou z nejstabilnějších a nejbezpečnějších zemí v oblasti Blízkého východu. Nejsou zde žádná ohniska nepokojů, desetiletí dlouhé spory a války s Izraelem ukončil podpis mírové smlouvy v roce 1994 za účasti amerického prezidenta Billa Clintona. Jordánsko si turistů považuje, neboť cestovní ruch přináší do státní pokladny nemalé příjmy. I policisté jsou k turistům přátelští, jejich hlídky jsou na silnicích skutečně vidět, a pokud zjistí, že jedete v autě z půjčovny, tak vás jen pozdraví a nekontrolují. I kriminalita je v zemi velmi nízká.

Na druhou stranu ale existují pravidla, která je nutno respektovat. Podobně jako v jiných muslimských zemích by se návštěvnice neměly oblékat vyzývavě, zakryté vlasy mít ale nemusí. Ženy cestující samostatně by měly být opatrné hlavně ve venkovských oblastech, kde mohou být vystaveny pokřikům či obtěžování ze strany mužů. Zároveň by se návštěvníci neměli pohybovat v tříkilometrovém pásu od syrských hranic, které některé cestovní pojišťovny pokládají za rizikovou oblast a neuhradí zde svým klientům případné škody. Naštěstí jsou všechna zajímavá místa v Jordánsku v západní části země a turisté si jejich návštěvu mohou vychutnat v klidu a bez obav.

« z 2 »

 

 

 

 

 

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno je středomořské arboretum nacházející se v městečku Trsteno v jižním Chorvatsku, přesněji 19 kilometrů od Dubrovníku. Vyšší návštěvnost získalo arboretum v poslední době i díky tomu, že se zde natáčel seriál Hra o trůnyGame of Thrones. Není divu, že si filmaři vybrali toto místo, protože s vyhlídkami na moře to zde působí jako v starověkém středomoří.

Historie

Arboretum nechal postavit místní šlechtický rod Gucetic – Gozze někdy koncem 15. století. V té době získali od námořníků semínka a rostliny z jejich dalekých cest. Přesné datum zahájení arboreta není známo, ale existovalo již v roce 1492, kdy byl vybudován akvadukt o rozpětí 15 m k zavlažování arboreta, který se stále používá.

V roce 1962 bylo Arboretum Trsteno zapsáno do seznamu chráněných přírodních památek a dodnes ho spravuje ho Chorvatská akademie věd a umění.

Trsteno utrpělo rozsáhlé škody v roce 1991 při válce v původní Jugoslávii, kdy bylo arboretum značně poničeno včetně letního sídla a nejstarší části arboreta. Dále bylo arboretum těžce poškozeno v roce 2000 lesním požárem během sucha.

Trsteno
pohled z arboretum Trsteno
« z 46 »

Parkování a vstupné

S parkováním v sezóně to může být složitější, jelikož oficiální parkoviště u vstupní brány je jen pro několik málo aut. Je zdarma. Pokud zde nenajdete místo tak musíte zaparkovat někde podél komunikace směřující níže k parku zvanému nový (byť je zchátralý) a fotbalovému hřišti a doufat, že nedostanete pokutu.

V roce 2023 bylo vstupné do arboreta 10 Euro pro dospělého a 7 Euro pro děti a studenty.

Co nás nejvíce v arboretu zaujalo

Nádhernou centrální stavbou arboreta je prastará vila, která sloužila jako venkovské sídlo šlechtické rodiny. Dále se v historických zahradách dochovalo deset klíčových zařízení, jako například pavilon, kaple, akvadukt, kašna, lis na olivy se sklady a kůlny.

Pěkné je také nově vybudované návštěvnické centrum, kde jsou toalety a lze si zde dát alespoň kafe z automatu. V sezóně je možná v provozu i kavárna, ale to jsme neměli možnost ověřit. Posezení je i s vyhlídkou na moře, takže zde doporučuji posedět.

Z rostlin a stromů nás zaujal například bambusový les, vzrostlé Agáve nebo krásné palmy. S impozantně navrženými prastarými vyhlídkami na širé moře nám arboretum zůstane v paměti navždy. Štíhlé a vysoké cypřiše navíc dotváří pohledy na pobřeží. Dokonalá atmosféra středomoří.

Co musíte v Trsteno ještě vidět

Původní velikost zahrad byla ještě větší než je nyní oplocené arboretum, kde se platí vstupné. Dobrodružnější je přilehlá a trochu chátrající část s názvem nový park, kde to má také své kouzlo. Vypadá to zde, jako by zde bylo vše zanecháno v původním znění, ale možná je to část, která byla poničená požáry. Určitě si jí také projděte stejně jako my.

A nezapomeňte, že chlouba celého Trstena jsou dva platany, které rostou mimo arboretum. V Trsteno jsou téměř u silnice (dubrovnické magistrály). Platany přežily všechny zdejší katastrofy bez poškození. Jsou staré přes 500 let a jsou jedinečnými exempláři svého druhu v Evropě, ne li na světě. Byly zasazeny u pramene, který jim zajistil možnost bujného růstu a také díky tomu jsou údajně až 60 m vysoké. Jejich kmeny mají průměr 5 m a obvod 12 metrů. Můžete se posadit na lavičky pod nimi a odpočinout si. Při tom můžete doufat, že na vás žádná obří větev nespadne.

« z 2 »
Antilopí kaňon

Skalní Antilopí kaňon leží na samém severu amerického státu Arizona, hranice sousedního Utahu jsou doslova na dohled. Přestože je geologickým unikátem mimořádné hodnoty, nepatří mezi národní parky USA. Leží totiž v rezervaci Navajo Nation, kterou má pod svou správou indiánský kmen Navahů. Díky fascinujícím barvám a zvláštním tvarům patří k nejvíce fotogenickým místům jihozápadu USA.

Nejznámější slotový kaňon světa

Kaňony jsou označovány jako slotové (též štěrbinové), pokud jsou velmi úzké a zároveň hluboké. Úzké jsou často jen několik desítek centimetrů, zato hluboké bývají i několik desítek metrů. Tvoří se nejčastěji v pískovcových či vápencových skalách, které jsou pravidelně zaplavovány vodou z dešťových srážek. Tekoucí voda vytváří ve skalách štěrbiny, chodbičky a úzké průchody, jejichž hladké stěny vytvářejí dojem tekoucích skal. Širokou škálu neobvyklých odstínů červené a oranžové barvy způsobují oxidy železa, které se v různém množství usazují na povrchu pískovce. Jinak slotových kaňonů podobných tomu Antilopímu je v oblasti indiánské rezervace několik, většina z nich je však z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Antilopí kaňon
Arizona
« z 31 »

Dopadající světlo vytváří magickou podívanou

Těžko by se o Antilopím kaňonu mluvilo v takových superlativech, pokud by nepřiložil ruku k dílu další pomocník, v tomto případě Slunce. Jeho paprsky dopadají do úzkých chodbiček kaňonu a rozehrávají v něm dechberoucí podívanou plnou světel a stínů. K nejkrásnější a nejpůsobivější hře barev dochází v dopoledních hodinách, kdy do kaňonu vstupuje nejvíce světla. Stěny a chodby skalního bludiště jsou nádherně nasvíceny odstíny červené, růžové a oranžové barvy. Právě v tento okamžik se návštěvníkům zjevují i jindy skrytá zákoutí kaňonu. O kouzelná dopolední představení je logicky největší zájem, lístky na ně se dříve vyprodají a jsou také o nějakých pár dolarů dražší. Ovšem ani v případě, že se na místo dostanete v jinou denní dobu, není potřeba si zoufat. I tak bude kaňon velmi hezky nasvícen a o krásné fotografie určitě nepřijdete.

Bleskové záplavy představují smrtelné nebezpečí

Pod návalem těch nejkrásnějších emocí, které průchod kaňonem u člověka zaručeně vyvolá, si návštěvníci ani neuvědomují, v jak nebezpečném místě se nacházejí.  Indiánský kmen Navahů si byl nebezpečí dobře vědom, proto soutěsku pojmenoval „Tse bighanilini“, což v překladu znamená „voda protékající skalami“. Kaňon není vlastně nic jiného než vyschlé říční koryto, které se ale rychle naplní v případě bleskových záplav. Čarokrásné úzké chodbičky se dokážou v mžiku přeměnit ve smrtelnou past. Pokud tedy dorazíte ke kaňonu během krásného počasí bez mráčků a vstup do kaňonu bude z bezpečnostních důvodů uzavřen, neklepejte si na čelo ani nenadávejte na Indiány. To jen varovný systém Navahům oznámil, že desítky kilometrů proti proudu řeky vydatně prší a hrozí, že se korytem řeky prožene přílivová vlna. Nikdo přece nechce dopadnout jako jedenáct utonulých turistů v roce 1997. Nutno ale dodat, že tehdy ještě varovný systém nebyl plně funkční.

Dva Antilopí kaňony

Přestože se pro místo používá název Antilopí kaňon, jde vlastně o kaňony dva. Je víceméně jedno, který si k návštěvě vyberete. Ten horní je kratší (měří asi 400 m), bezbariérový a tudíž přístupnější. Navahové vás k němu dokonce dovezou autem. Nevýhodou je, že se vchází a vychází ve stejném místě. Je tak složitější najít potřebný klid k fotografování, neboť vás neustále míjí ostatní výpravy. Návštěva Dolního kaňonu je fyzicky náročnější. Nejenže je kaňon dvakrát delší, ale ještě se do něj vstupuje velmi prudkým schodištěm. Od pokladen je potřeba dojít ke vchodu pěšky. Opravdu bizarní a dobře ukrytý východ z kaňonu je umístěn v blízkosti pokladen. Celý okruh Dolním kaňonem, který jsme si k návštěvy vybrali my, měří asi dva kilometry.

Ochotní průvodci poradí s fotografováním

Nejdříve bych rád zmínil, že nosit s sebou na prohlídku stativy je zakázané. Po většinu času se návštěvníci pohybují velmi úzkým až stísněným prostorem, takže tento zákaz dává rozhodně smysl. Navíc zastávky na focení byly celkem krátké, spíše jsme fotili za pohybu. Průvodce nám na začátku poskytl krátké a názorné školení, jakým způsobem můžeme nafotit v kaňonu ty nejlepší snímky. Na svém iPhonu polopatě předvedl ideální nastavení pro aktuální světelné podmínky, které bylo přínosné pro všechny členy výpravy, tedy kromě mě a mého syna. Kvalitní fotodokumentaci z kaňonu tak zachraňovala dámská část naší výpravy. Manželka s digitální zrcadlovkou a dcera, která jako většina teenagerů západního světa propadla iPhone mánii. Díky skvělému a ochotnému průvodci, který nám několikrát během cesty nabídl společnou fotografii, máme několik úžasných snímků celé rodiny v místech, na která budeme ještě hodně dlouho vzpomínat. Antilopí kaňon je impozantním místem a dokladem toho, že příroda je mocnou čarodějkou.

« z 2 »

 

 

 

 

 

klášter Admont

Město Admont se nachází ve spolkové zemi Štýrsko v Rakousku. Leží v údolí řeky Enže. Admont je vstupní branou do krásného Národního parku Gesäuse.
Hlavním turistickým klenotem je zdejší benediktínský klášter, který se nachází přímo ve městě. Byl založen již v roce 1074. Signifikantní fotografie z jeho krásné barokní knihovny zdobí všechny turistické prospekty a tímto si získal klášter Admont i mojí pozornost. Bylo to již před mnoha lety, ale bohužel jsem ho vždy míjel a až v létě 2023 se mi ho podařilo navštívit.

Vstupné a parkování

Návštěvu jsme kulantně spojili s ubytováním v okolí Schladmingu, kde u vybraných ubytovatelů obdržíte zdarma Sommercard Schladming-Dachstein. S kartou je zdejší vstup zdarma. Jinak dospělí zaplatí 16,50 € a děti 6-15 let 10,50 €. Rodinné vstupné (2+2) stojí 40 Euro.

A jelikož byl klášter Admont umístěn cestou zpět k nám na Moravu, tak to byl takový nádherný stopover. Parkování zdarma je možné přímo za zdmi kláštera, na krásném velkém parkovišti s dostatkem míst.

V rámci jedné vstupenky, můžete projít Barokní knihovnu, Přírodovědné muzeum, Uměleckohistorické muzeum, Gotické muzeum, Umění od středověku po současnost a na konci prohlídky povinně projdete shopem se suvenýry mající značku zdejšího opatství.

klášter Admont
pohled na benediktýnský klášter z okna
« z 50 »

Barokní knihovna

Je údajně největší klášterní knihovnou na světě, což se nám nechtělo moc věřit. Samotný sál knihovny je dlouhý 70 metrů a 14 metrů široký. V knihovně je totiž umístěno 70 000 knih, ale ve sbírkách je jich na 200 000. Byla vystavěna v 18. století v nádherném pozdně barokním stylu. Štukatérská výzdoba a fresky dodávají knihovně neobyčejnou noblesnost. Doporučuji nikam nespěchat, zdržte se co nejdéle, aby jste si vychutnali zdejší atmosféru.

Přírodovědné muzeum

Zdejší sbírky jsou impozantní. Nejvíce nás zaujaly sbírky zvířat, které muzeu věnoval Dr. Emil Holub (*1847 Holice – †1902 Vídeň), český lékař, cestovatel, etnolog a přírodovědec. Zvířata věnoval včetně mnoha jihoafrických hornin, vystavených ve zdejší mineralogické prezentaci. V roce 1872 zahájil sedmiletou cestu do Afriky, odkud shromáždil rozsáhlý zoologický a etnologický materiál, který představil veřejnosti v letech 1879/80 na velkolepých výstavách v Praze a Vídni. Všechny exponáty pak rozdal mnoha muzeím a školám.

V letech 1883-87 podnikl Holub svou druhou cestu a vrátil se pravděpodobně s největší sbírkou, jaká kdy byla z Afriky přivezena. O této cestě svědčí i několik zdejších exemplářů.

Z dalších sbírek byla pro mne určitě zajímavá kolekce motýlů. Údajně je zde až 250 000 exemplářů hmyzu.

Jako hodně zajímavou a neobvyklou jsem hodnotil sbírku odrůd ovoce z vosku, především jabloní a hrušní, kterou vytvořil Constantin Keller (*1778 Graz – †1864 Gröbming), učitel, duchovní, ovocnář a umělec.

Věnoval se ovocnářství a vysazoval školky v Mauternu a Gröbmingu, z nichž předal zemědělcům přes 800 šlechtěných stromů. Jako vynikající pomolog (odborník na pěstování ovoce) zastával funkci ředitele poboček Trofaiach a Gröbming „Štýrské zemědělské společnosti“. Za své zásluhy o zvelebení a rozvoj ovocnářství se stal členem několika zemědělských společností a pomologických spolků.

Závěrem

Areál kláštera je moc pěkným místem se zajímavou historií. Při návštěvě určitě prozkoumejte i jeho okolní parky a navštivte kostel Panny Marie a svatého Blažeje. Když budete zvídaví jako my, tak projdete i kolem klášterní kuchyně.

« z 2 »
Back to top