Archivy

  • Home
  • Rakousko
  • Rakousko – Russbach, lanovka na Hornspitz a Brunův horský svět
Hornspitz

Lanová dráha Hornbahn vyváží turisty z malebné vesničky Russbach na horu Hornspitz 1450 m.n.m. Na vrcholku hory a v jejím okolí najdou vynikající zábavu děti v Brunos Bergwelt neboli v Brunově horském světě, což je vycházková trasa zpestřená úkoly, atrakcemi a odpočinkovými zónami.

Před mnoha lety jsme tuto lanovku vynechali kvůli tomu, že nám nevyšel den návštěvy, kdy je lanovka v provozu. Nyní se nám podařilo vše lépe naplánovat a lanovou dráhu Bergbahn Russbach v oblasti Dachstein West jsme si již nenechali ujít. Proto pozor, provoz lanovky je jen v úterý a ve středu, od 8.7. do konce prázdnin i ve čtvrtek a v pátek. O víkendu nejezdí a to mne dříve utvrdilo, že zdejší lanovka není asi až tak atraktivní, což byl velký omyl.

Parkování

U stanice lanovky lze pohodlně zdarma zaparkovat, okolí nástupní stanice je obklopeno velkým kamenolomem, který je bohatý jako celé zdejší okolí na pravěké fosílie.

Lanovka Russbach

Nabízí krásné panoramatické kabinky, cesta nahoru trvá cca 12 minut. Stanice lanovky jsou vybaveny Wifi sítí zdarma. Na horní stanici je v letním období otevřeno jen malé občerstvení. Zdejším maskotem je medvídek Bruno, podle něhož se jmenuje vycházkový dětský okruh. Maskota vidíte vyobrazeného na každém lehátku na kterém můžete spočinout. Na spodní stanici lanovky si nezapomeňte vzít malou mapku okolí a razítkovací pas pro děti.

Brunos Bergwelt

Je horský svět medvídka Bruna rozprostírající se od lanovky až po nedaleký vrcholek samotné hory Hornspitz. Děti zde mají různé úkoly, za něž dostávají razítka do razítkovacího pasu. Turistická cesta je proto zabaví a pokud posbírají razítka ze všech stanovišť, tak obdrží na horní stanici lanovky plyšového medvídka Bruna se samolepkami. Na toto jsme přišli náhodou, pořádně jsme si nepřečetli pokyny, ale o to větší to bylo překvapení. Zastavení v horském světě jsou různá, například můžete vyzkoušet daleký skok, hledání fosílií v písku, prolézt malý stromový dům, pohoupat se v síti, či na vrcholu hory poležet na lehátku vedle geologického panorama s popisy. U každého zastavení jsou vzorně udržovaná razitka. Výhled na daleko vyšší majestátný Dachstein či pohoří Tennengebirge je opravdovým zážitkem, dokresleným zdejšími pastvinami střídajícími se s bohatým lesním porostem.

Výlety v okolí hory Hornspitz – doporučené trasy

Od horní stanice lanovky Hornbahn je doporučených několik tras s různou obtížností. Jako zajímavá se jeví lehká trasa k chatě Edtalmhütte (cca 6 km / 1 hod), odtud lze dál pokračovat k jezeru Ameisensee. K Edtalmhütte se dostanete i pomocí panoramatického vláčku Ameisenexpress vyrážejícího od stanice lanovky. Vrcholovou trasou lze také dorazit až k lanovce Gossaukammbahn vedoucí z městečka Gosau.

Pro perfektní naplánování vhodné trasy doporučuji web popisující turistické trasy v okolí Russbach

Russbach am Paß Gschütt

Russbach leží v nadmořské výšce 813 m n. m. pod průsmykem Paß Gschütt, od kterého také obec odvozuje svůj název. Mimo zmiňovanou lanovku na Hornspitz můžete v obci navštívit přírodní koupaliště koncipované s dobrodružným outdoor vodní parkem s kánoemi. Dále můžete navštívit zdejší Fossilienkabinett s množstvím fosílií starých 80 miliónů let. Toto muzeum fosílií představuje nejdůležitější fosilní skupiny z okolního regionu Abtenau-Gosau-Russbach. Jedná se o hlemýždě, mlže, korály a amonity. Vystaven je také obří amonit ze zdejšího průsmyku Gschütt, který má šíři 1 m. Originál je údajně v přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Každý čtvrtek doprovází turistický průvodce návštěvníky do údolí fosílií, kde si mohou být jisti, že objeví i nějaký ten poklad.

« z 2 »

Leave Comment

Back to top