Archivy

  • Home
  • Rakousko
  • Salcbursko – Postalm je nejen vysokohorská panoramatická silnice
Postalm
alpská louka Postalm

Postalm

Je v prvé řadě druhá největší náhorní plošina Evropy a zároveň největší rakouská náhorní oblast s chovem domácích zvířat a výrobou vlastních produktů. Ty zde můžete také v řadě chat (Almů) ochutnat. Postalm spadá do horské oblasti zvané Lammertal jež je výběžkem západního Dachsteinu. Rozprostírá se mezi Wolfgangským jezerem (Wolfgangsee) a horským střediskem Abtenau. Na Postalm vede placená panoramatická vysokohorská silnice a vypíná se v nadmořské výšce 1200 – 1900 m.n.m.  Již při prvním pohledu zaujme pláněmi se stády krav a  prohánějícími se stády koní.
pohled z Postalmu

Letní dovolená

V letním období je doporučováno několik turistických okružních tras vycházejících ze záchytných parkovišť. Jsou zde celkem čtyři parkoviště označená od P1-P4. Okružních tras je cca 6.

Osobní zkušenost z návštěvou je z roku 2009 a 2021, kdy se po 12 letech jednalo opět o skvělou turistiku.

Cesty vždy vedly z parkoviště P3 k chatám Wiesler hűtte a Schafbergblick hűtte. Za nimi je atraktivní vyhlídka na jezero Wolfgangsee. Odkud jsme se zpět vraceli různými cestami. Dá se odtud pokračovat na horu Wieslerhorn (1603 m.n.m.). Opodál parkoviště P3 je malá Postalmská kaplička, kterou nezapomeňte také navštívit. Podél pěšiny se daří divoce rostoucí mateřídoušce (Thymus). Ta je z rodu aromatických rostlin a je z ní opravdu skvělý čaj navozující duševní pohodu.

Kousek pod kapličkou leží chata Postalmhűtte (1284 m.n.m.), další z několika zdejších chat nabízejících občerstvení a pohodlný odpočinek s výhledy do okolních pastvin.

Doporučuji vzít si s sebou opalovací krém a nejlépe pokrývku hlavy. Není tu moc stromů, takže žádný stín a navíc poměrně vysoká nadmořská výška. Přeci jenom při výletu od jezer je převýšení velké a slunce vysokohorsky zrádné!

Zimní dovolená

Winterpark Postalm je takové zimní středisko na Postalmu. Jedná se o část Postalmu, kde jsou i sjezdovky. Lyžování zde musí být určitě zážitkem. Běžkování musí být také skvělé, vždyť po náhorní plošině to musí jezdit samo. Některá ubytování se zde patrně již neuživila. Důkazem toho je chata s tenisovými kurty opodál, která vypadá dost opuštěně.

Postalmská panoramatická silnice

Ze strany od jezera Wolfgangsee je z městečka Strobl začátek zpoplatněné panoramatické cesty. Pozor ! – mýtné je zde dražší než z druhé strany hor od Abtenau, navíc zde v roce 2009 neplatila Salzburgerlandcard, což jsem si tehdy nějak nepřečetl. Nakonec jsem tenkrát zvolil možná i rychlejší objížďku přes Bad Ischl do Abtenau, kam jsem se potřeboval vrátit na ubytování. V roce 2021 byla cena stanovena na 16 € pro osobní automobil.

Z Abtenau se tedy dostanete na Postalm také a v roce 2009 zde platila Salzburgerlandcard (Pozor  – cesta začíná spíše od městečka Voglau). Jinak v roce 2009 byl vjezd na silnici zpoplatněn 8 Eury a v roce 2021 stálo mýtné 11 €.

Po mém projetí Postalmu musím naznat zhodnocení, že panoramatičtější cesta je z Abtenau. K Wolfgangskému jezeru je cesta lesem bez nějakých výhledů, za to je zde více zatáček. Výraz panoramatická bych zde zcela vynechal a ještě je cena vjezdu od jezera Wolfgangsee dražší.

Autor fotografií: Karel Veit – červenec 2021

« z 2 »

 

Archivní fotogalerie Postalm – návštěva v roce 2009:

 

postalm13
« z 21 »

První vydání našeho článku bylo 14.3. 2010 a článek vůbec jako první v ČR představoval českým turistům Postalm. Stal se velice oblíbeným a vyhledávaným. Nyní obsahuje aktualizované údaje a nabízí ještě komplexnější informace s osobitou zkušeností.

Leave Comment

Back to top