Archivy

Zoo Budapešť

Budapešťská zoologická a zároveň botanická zahrada je jednou z nejstarších zoologických zahrad na světě. Pro širokou veřejnost byla otevřena 9. srpna 1866 a krásně zrekonstruované secesní pavilony jí přidávají noblesní nádech k její 157 let staré historii.

Parkování Zoo Budapešť

Jelikož zoologická zahrada leží v městském parku Városliget, který bych označil za takový budapešťský central park, tak je parkování zdarma v blízkosti zahrady obtížně dohledatelné.  Zvolili jsme proto doporučované parkoviště na stránkách zoo. Parkoló ZOO leží na konci ulice Állatkerti körút směrem na Hermina út. Parking se nachází v místě bývalého lunaparku Vidám park, který od roku 2013 není již v provozu a jehož pozemky získala zoo pro svůj rozvoj. Parkování je za velmi rozumnou cenu a přitom hned u zoo. Parkovat je možné od 0 do 24 hodin. Přes den stojí parkovné 300 HUF (necelých 20 Kč) za hodinu, ale první dvě hodiny se platí pouze 250 HUF za hodinu.

Vstupné a otevírací doba

Rodinná vstupenka 2+2 – dva dospělí a dvě děti (do 18 let) – 9500 HUF (cca 600 Kč), Vstupenka pro dospělé – 3300 HUF (cca 205 Kč), ostatní info naleznete na oficiálních stránkách ZOO Budapešť.

Co můžete v Zoo spatřit

Zoo disponuje třemi vstupy umístěnými podél Zoo Boulevard z ulice Állatkerti körút. Hlavním vstupem je půvabná slonová brána. Na procházku po Zoo si raději vyčleňte celý den, byť není obrovská. Neleznete zde přes 1000 druhů živočichů a 2000 druhů rostlin.

Z expozicí nás nejvíce zaujala Motýlí zahrada – Butterfly Garden, kde poletují tropičtí motýli a pro nás fotografické nadšence je toto největším potěšením. Dále bylo zajímavé sledovat kormorány a pelikány na Velkém jezeře – Great Lake, kde naleznete krokodýlí dům – Crocodile House s opravdu  obřím aligátorem. U expozice Malá skála – Little Rock byli úžasní tučňáci s lachtany. Hodně velkým překvapením byl nosorožec, kterého jsem v žádné zoo neviděl volně ustájeného v blízkosti téměř dosahu ruky. V sekci Savanna zaujmou i žirafy, zebry a sloni. Akvárium se žraloky bylo také moc zajímavě naaranžované.

Zoo Budapešť
velbloud
« z 60 »

Občerstvení v zoo

Překvapilo nás množství pítek po celé zoo, které můžete využít pro doplnění tekutin. V parném dni přišly vhod a v jiných zoo toto nebývá samozřejmostí.

Jelikož jste v Maďarsku, tak musíte vyzkoušet zdejší tradiční langoš. Obavu, že by chutnal jako u nás ze stánku mít nemusíte, byť je zde podávaný taky jako Street Food. Dělají tady vynikající vláčné těsto s jemně křupajícím povrchem a můžete si ho zvolit myslím v 15 kombinacích. Stánek s langoši najdete nad bistrem na skále Little Rock, kde je i příjemné posezení. Určitě doporučuji navštívit, je to zážitek.

Něco málo z historie

V počátcích vzniku 1866 neměla Zoo žádná velká a atraktivní zvířata. Královna Alžběta do zoo zavítala nedlouho po jejím otevření a přišla i následující rok. Při této procházce královnu provedl ředitel a velký přírodovědec János Xántus a zasadil se o velkou tehdejší atrakci, žirafu. V Schönbrunnu jich v císařské zoo bylo totiž hned několik. Roku 1867 tak panovník František Josef daroval Pešti jednu žirafu.

V počátku 20 století dosáhla Zoo nejvyšší úrovně. Secesní pavilony od Károla Kóse z roku 1911 byly nejmodernějším pojetím zahrad tehdejší doby. Vývoj přerušila první světová válka a následná hospodářská krize. Během druhé světové války byla zoo navíc téměř úplně zničena a z původních 2000 zvířat přežilo pouze 15. Zoologická zahrada byla znovu otevřena v květnu 1945 s pouhými několika desítkami zvířat a zchátralými budovami. Válečné škody se postupně obnovovaly v 50. a 60. letech, ale následně do 90. let minulého století zoologická zahrada stagnovala a značně upadala.

V letech 2003 až 2007 byly rekonstruovány staré budovy a nyní jsou k vidění v jejich starobylé kráse. Mezitím byla stanoviště zvířat modernizována, zvětšena a upravena tak, aby vypadala přirozeněji a estetičtěji. Rekonstrukce zasáhla každé zákoutí zoo.

Dnes je vidět velký posun a zahrada se dostává opět na světovou úroveň.

Pannon park a Biodóm

Nejvyšší úrovní měl být Pannon Park dokončený v říjnu 2020. Jeho nový velkolepý obří pavilon Biodóm 1,7 ha v podobě moderního skleníku stojí na místě bývalého lunaparku, o kterém jsme se zmínili v sekci o parkování. Bohužel k otevření Biodómu stále nedošlo a to do tohoto projektu maďarský stát investoval od roku 2013 přes 44 miliard forintů (121 milionů eur), což je snad přes 3 miliardy korun. Městu patrně i vlivem úsporných opatření v období Covidu došly na zprovoznění finance a tak se nyní čeká, jestli atrakci převezme stát.

V interiéru Biodomu bude velkolepé pojetí ještě umocňovat obří akvárium Pannonské moře s  objemem 2 miliony litrů vody se žraloky a kapustňáky.

Závěrem

Jak vidíte tak Zoo Budapešť má již dnes co nabídnout a po otevření nového Pannon parku se stane ještě zajímavější. Komplexní přehled o městě najdete v našem článku – Budapešť – elegantní velkoměsto s duchem minulosti

« z 2 »

Leave Comment

Back to top