Archivy

kaňon Piva

Sveti Stefan je ostrovním klenotem pobřeží Černé Hory a každý, i když Černou horu nenavštívil jej zná z fotografií. To pohoří Lovćen se nachází poblíž pobřeží a pohoří Durmitor je zase přírodním klenotem zapsaným do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Všechny tyto místa si přiblížíme a popíšeme.Sveti Stefan – malebný ostrov

Tento klenot pobřeží Černé Hory spojuje s pevninou úzký most, je to ostrov obklopený čistými písečnými plážemi a červenými střechami místních domků. Zajímavé je, že ostrov je majetkem jednoho člověka a celé toto úchvatné dílo je hotel. V době naší návštěvy byl v rekonstrukci, připravován pro návrat minulých časů pro bohatou klientelu, hvězdy filmového a hudebního nebe. Prostě pro světovou smetánku. Určitě doporučuji vykoupání pod některým ze slunečníku na čistě udržované pláži s výhledem na Sveti Stefan. A také posedět v jedné z příjemných restaurací přímo naproti ostrovu s výhledem na
tento klenot pobřeží, např. Famelja Kentera, nebo Drago s chutnou kuchyní a příjemným
personálem.

Sveti Stefan

Okolí Sveteho Stefanu – Petrovac

Kousek jižně od Svetiho Stefanu je město s neuvěřitelným historickým centrem a úžasnými plážemi. V sezóně velice zalidněné, proto bych návštěvu města doporučovala jindy, ale to nejde, toto místa nemůžete minout. Toto centrum města je prosyceno vůněmi. Zajímavá je kousek za městem také oblázková pláž Buljarica se sice ne moc udržovaným kempem, ale dlouhá tak, že na jejím konci budete úplně sami. My jsme si užívali její rozlehlosti těsně před deštěm a poté se v dešti koupali. Neopakovatelná atmosféra tohoto místa nás velice překvapila a nabila novou energií.

Lovćen

Pohoří Lovćen jakoby vyrůstalo přímo z moře. Tyčí se totiž blízko pobřeží, nedaleko Kotoru (Boky Kotorské). Do hor v Černé Hoře, to znamená Lovćen. Toto pohoří není co do rozlohy veliké, ale každý Černohorec jej zná a každému vřele doporučí jeho návštěvu. Vždyť tohoto pohoří dalo název celé zemi.
Nejvyšší vrchol je majestátní Štirovnik. Jeden z výletů by Vám určitě neměl uniknout a to hora Jezerski vrh s mramorovou sochou a mauzoleem panovníka Petera II Petrovišče Njegoše. Za samotným památníkem po zdolání asi 460 schodů projděte po prohlídce do zadní části a vyjděte východem na úžasnou vyhlídku, kdy si budete připadat jako v nebi nebo na konci světa. Památník je opravdu majestátní, ale výhled do okolí je stejně úchvatný jako tato stavba na konci světa:)
Obdivovat v pohoří Lovćen můžeme také množství propastí, kotlin a jiných vápencových útvarů či jen prostě smočit nohy v Lovcenském jezeře ve výšce 1620 metrů.

Jedny z nejkrásnějších hor na světě – Durmitor

Žabljak

Vůbec nepřeháním, když jsme poprvé uviděli úchvatné scenérie tohoto překrásného pohoří. Říkali jsme si, že jsme neviděli nic krásnějšího. Matka příroda se na tomto místě neuvěřitelně vyřádila a vy budete nasávat krásu a klid tohoto místa pořád a pořád a pořád nebudete mít dost.. Doporučuji cestu přes Podgorici (hlavní město Černé Hory) přes Kolašin okolo řeky Tary, kde na Vás čekají úžasné výhledy na její kaňon, až do Žabljaku – na okraj pohoří Durmitor. Tyto hory jsou minimálně na týden horské turistiky, ale Vám bude prozatím, než se sem jednou vrátíte, stačit cesta na kole či autem po kvalitní cestě mezi vrcholky do Boričje. Směrem z Durmitoru se pak cesta trochu zhorší, ale je v pohodě průjezdná až k úžasnému klesání do kaňonu řeky Pivy. U řeky je pak možnost zůstat také alespoň den, je tu krásná příroda a koupání. Kaňon řeky Tary, který se zařezává do okolních kopců a skal, je jedním z nejkrásnějších v Evropě a nejen to, je i nejhlubší v Evropě. Jeho maximální hloubka je 1300m, což je jen o 200m méně než
coloradský Grand Canyon. K řece Taře patří i výlety na raftu, které v okolí řeky nabízí mnoho agentur. Sjezd řeky patří prý k jednomu z nejlepších na světě.
Cestou Vás čeká i scénérie v podobě výhledu a přejezdu mostu Lazara Jaukoviće, který ho
navrhl a postavil. Nyní se přesouváme do Žabljaku. Jsme na vrcholcích hor a krajina se najednou celá změnila. Ze začátku nás obklopuje rovná travnatá krajina plná malých stád krav a koní a místních domků s nádechem kůč slovenských bačů, čím více se blížíme ke středu vysokohorského města, udivuje nás bizardnost nových staveb za účelem ubytovat turisty. Takové je i centrum Žabljaku , hodně lidí stánků, turistů, ale kousek za městem po silničce směrem na Sovin Kuk jste opět sami a obklopeni horami, jejich majestátností a klidem. Po chvíli se dostáváme na začátek pohoří Durmitor. Zadržte dech, jste v jednom z nejkrásnějších míst na zemi.

Durmitor

Durmitor

Na severu Černé Hory u hranic s Bosnou a Hercegovinou se rozkládá Durmitor. Je to přírodní klenot zapsaný do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V létě můžete podnikat zajímavé výlety pěšky, na kole či autem, nebo se v zimě zrelaxovat při lyžování na jeho strmých svazích. Pohoří s nejvyšší horou Bobotov Kuk (2523m.n.m.) je porostlé nízkými stromy, klečí, mechem a lišejníkem a poseté balvany takže se můžete neustále kochat výhledem do okolí. Durmitor je tvořen vápencem, který vytváří množství proláklin, jeskyní a dalších krasových útvarů. Narazíte zde také na vysokohorská jezera, která jsou tvořena po dešti vodou, která vyvěrá z proláklin skal. Nejznámější z nich je Černé jezero. Dá se v něm dokonce i koupat, jeho voda je zde totiž příjemně teplá.
Ke kaňonu řeky Pivy sjíždíte serpentýnami vytesanými přímo do skály. Zastavte si na výhled na kaňon s řekou tak modrou jako čistá obloha, jako jarní modřínky. Kopce, které vyrůstají přímo z řeky jako klobouky položené na zrcadle. S řekou čistou jako pitná voda z kohoutku bez chlóru:)

Černá Hora je plná překvapivých míst a každé z těch míst je jiné. Jiná příroda, jiná barva vody, jiné výhledy a jiná panorama. Překvapivá, nádherná země…
Další ze zajímavých míst v Černé Hoře jsou určitě:
– Bar a jeho okolí (Stari Grad)
– Cetinje – Rijeka Crnojevića – Virpazar
– Stará Maslina v Baru
– Ulcijn
– Kotor a Boka Kotorská
– Budva
– a mnoho dalšího…

« z 3 »

Leave Comment

Back to top