Archivy

  • Home
  • Německo
  • Frankfurt nad Mohanem – mrakodrapy, banky, bohatství ….. a dinosauři
Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt nad Mohanem (660 tis. obyv.) je známý hlavně velkým mezinárodním letištěm, bankovnictvím a veletrhy. Představoval jsem si, že mě přivítá nudné finanční centrum, ale moje očekávání se naštěstí nevyplnilo. Frankfurt mě příjemně překvapil svým řádem, čistotou a otevřeností.   Důvodem k cestě do největšího města spolkové republiky Hesensko byla návštěva Senckenbergova výzkumného institutu a přírodního muzea. Náš malý syn totiž podobně jako někteří jeho vrstevníci propadl dinosauřímu fenoménu. Česká republika bohužel nenabízí mnoho možností setkání s kostry dinosaurů, jediný český exemplář nabízí pouze Chlupáčovo muzeum historie Země v Praze. Po návštěvě přírodovědeckého muzea ve Vídni jsme se rozhodli podpořit jeho zájmy a vydali se letecky na víkend do Frankfurtu.

panorama Frankfurtu nad Mohanem

Po Londýnu a Paříži třetí největší evropské letiště nás překvapilo především svým klidem. Protože jsme věděli, že zdejší letiště odbaví ročně asi pětkrát více cestujících než naše pražské, čekali jsme dopravní zmatek odpovídající tomuto počtu. Nic takového se však nestalo. Ihned po vstupu do letištní haly nás oslovovali zaměstnanci letiště a nabízeli pomoc lidem, kteří pokračovali do dalších destinací. Po přejezdu autobusem na Terminál 1 (přeprava je zdarma) jsme si v automatu zakoupili vlakové jízdenky a linkou S8 dojeli během patnácti minut až na hlavní nádraží v centru města. Pouhých deset minut chůze nás dělilo od našeho hotelu Victoria, který je umístěn na rohu ulic Elbestrasse a Kaiserstrasse.

Frankfurt nad Mohanem

Už při krátké cestě z nádraží jsme si nemohli nevšimnout siluet moderních výškových budov, které byly v zajímavém kontrastu z evidentně staršími ulicemi města. Právě ve Frankfurtu se nachází nejvíce mrakodrapů ze všech německých měst. Zdejší skupina mrakodrapů má příznačný název Skyline, který má celé Evropě ukazovat bohatství a sílu bankovního sektoru.

Nejvýznamnější výškovou budovou je bezesporu na ulici Kaiserstrasse ležící sídlo Evropské centrální banky. Necelých 150 metrů vysoký mrakodrap je známý pod názvem Eurotower. Dnešní budova však již potřebám této významné evropské instituce neodpovídá a proto budou v roce 2010 započaty práce na novém sídle, které vznikne přestavbou staré rybářské tržnice. Dalším velikánem je bělavý Westendtower, který je sídlem německé DZ Bank. Na vrcholu 208 metrů vysokého válce se nachází koruna, jež má připomínat Frankfurt jako historicky významné korunovační město římských králů.

Jedinou přístupnou rozhlednu naleznete na budově Maintower. V přízemí projdete kontrolou jako na letišti a výtahem se dostanete do 55. patra. Odtud vyjdete po několika schodech na vyhlídkovou terasu a můžete obdivovat město z dvousetmetrové výšky. Tento zážitek si rozhodně nenechte ujít. Když budete mít štěstí na počasí, naskytne se vám krásný pohled nejen na město, ale i na velkou část mohansko – rýnské aglomerace. Určitě se ale pořádně oblečte. My jsme prohlídku absolvovali začátkem října a bez čepice a bundy bychom na terase nevydrželi. Pokud máte dostatek financí, můžete se pozastavit v 53. patře, kde je vyhlášená restaurace s panoramatickým výhledem. Nejvyšší budovou nejen Frankfurtu, ale i celé Evropské unie je se svými 259 metry Commerzbank Tower. Jde údajně o první ekologicky šetrný mrakodrap na světě.

Za posledním z velikánů musíte mimo Bankviertel (Bankovní čtvrť), jak se této zóně v západní části města říká. Řeč bude o dominantě zdejšího proslulého výstaviště, kterou je budova Messeturm. Svoji výškou zaostává jen 2 metry za budovou Commerzbank Tower. V areálu výstaviště se koná ročně okolo čtyřiceti veletrhů např. automobilový IAA (Internationale Automobilausstellung) nebo ten knižní známý jako Buchmesse. V celém Frankfurtu je dnes deset budov nad 150 metrů a staví se další.

Frankfurt nad Mohanem

V obrovském kontrastu se Skyline je historické centrum Altstadt. Jeho nejhezčí část tvoří Römerplatz se svými nádhernými hrázděnými domy působícími středověkým dojmem. Domy sice evokují historické časy, nejsou však většinou starší než padesát let. Při náletu spojenců v roce 1944 bylo totiž centrum téměř úplně rozbombardováno a Frankfurt ztratil během několika hodin to nejcennější ze své historie. Místní si však své historické centrum vystavěli znovu a vypadá opravdu velmi pěkně.

Nejvýznamnější stavbou tohoto náměstí je radnice tzv. Römer, jejíž fasádu zdobí sochy čtyř římských císařů, mezi nimiž českého turistu zaujme socha Karla IV., který významně zasáhl do historie města. Jeho Zlatá bula z roku 1356 totiž učinila z Frankfurtu místo volby německých a římských králů. K volbám docházelo v nedalekém gotickém kostele sv. Bartoloměje (tzv. Kaiserdom), který je nejvýznamnějším stavbou katolické církve ve městě. Významnou památkou je i kostel sv. Pavla, který je považován za „kolébku německé demokracie“, protože se v roce 1848 stal sídlem prvního demokraticky zvoleného německého parlamentu.

Z ostatních budov stojících za vidění bych vybral budovu staré opery Alte Oper na náměstí Opernplatz otevřenou v roce 1880. Ta byla rovněž za 2. světové války rozbombardována, ale na nátlak obyvatel byla opravena a slavnostně otevřena v roce 1981. Svému účelu již ale neslouží, funguje jako koncertní síň. Novou budovu, která patří mezi nejvýznamnější operní domy Evropy, naleznete přímo naproti Evropské centrální bance. Hojně navštěvovaný je rovněž Goethův dům z poloviny 18. století. Na svého rodáka jsou místní velmi pyšní a říkají mu dokonce „syn města“.

Frankfurt je městem, kde si milovník kultury přijde na své. Kromě již zmíněných veletrhů se zde koná mnoho festivalů. K nejznámějším patří Museumsuferfest, což je třídenní festival na konci srpna, který každoročně navštíví přes tři miliony návštěvníků. Mohou se těšit na desítky kulturních akcí jako jsou koncerty různých žánrů, komentované prohlídky, divadelní představení pro děti i dospělé či různé výstavy. Festivalu se podřizují i zdejší muzea, jejichž otevírací doba je posunuta do pozdních nočních hodin. Nejvíce navštěvovaná z asi dvaceti významnějších muzeí jsou Muzeum moderního umění, Historické muzeum, Židovské muzeum, Kunsthistorické muzeum a námi navštívený Senckenbergův výzkumný institut, o němž bych se zmínil podrobněji.

Frankfurt nad Mohanem

Senckenbergův výzkumný institut a muzeum přírody naleznete v blízkosti veletržního komplexu na ulici Senckenberganlage a díky dvěma dinosaurům v životní velikosti před budovou ho nemůžete minout. Je považován za největší přírodovědné muzeum v Německu, které nabízí mnoho jedinečných biologických, geologických a paleontologických exponátů. Protože má muzeum nejrozsáhlejší kosterní sbírku velkých dinosaurů v Evropě, má obrovský ohlas především u německých dětí. Návštěvníkům se v obrovské síni v přízemí budovy naskytne pohled na kostry Tyrannosaura rexe, Stegosaura, Iguanodona či Triceratopse. Další chloubou muzea je sbírka vycpaných ptáků, která patří mezi největší svého druhu na světě. Nás zaujaly i působivé exponáty slonů, kytovců a dalších mořských živočichů. Za vstupné dospělý zaplatí 6 euro, děti od šesti do patnácti let platí polovinu, mladší děti vstupné neplatí. Další informace naleznete na www.senckenberg.de.

Když budete procházet ulicemi města, nemůžete si nevšimnout národnostní pestrosti místních obyvatel. Frankfurt je multikulturním městem, kde celou čtvrtinu obyvatel tvoří přistěhovalci z více než 180 států. Protože jsme v Německu, tvoří nejpočetnější komunitu tradičně přistěhovalci z Turecka a dalších muslimských zemí. Na ulicích jsme ale potkávali i mnoho Indů, obyvatel jihovýchodní Asie, slyšeli jsme velmi často i ruštinu. Početná je i zdejší židovská komunita. Je až s podivem, že místní úřady nemusí řešit vážnější etnické a náboženské konflikty. Frankfurt je zkrátka vzácným příkladem lidské tolerantnosti a ohleduplnosti.

« z 2 »

Leave Comment

Back to top