Archivy

  • Home
  • Nepál
  • Nepál, Káthmándú – hlavní město Nepálu
Nepál

Podle prastaré pověsti tam, kde je dnes město, bývalo jezero a uprostřed něho kvetl nádherný lotosový květ. Hinduistický bůh Manjushri se jednou rozmáchl mečem, rozťal horu a jezerní voda odtekla. Na tom místě je dnes hlavní město Nepálu Káthmándú (KTM). Počet obyvatel se přibližuje milionu.  Nevárská kultura je až ze 17.století a lze zde vidět mnoho památek. Území dnešního Nepálu bylo dříve rozděleno na více než 50 samostatných království s vlastní měnou, armádou a vládnoucím rodem. V 18.století vtrhli do Nepálu Číňané a pokořili ho na 120 let . Potom byl Nepál dlouho v izolaci a žádní cizinci neměli do země přístup. V roce1989 byl velký masakr na Durbarském náměstí (snad až 10 000 mrtvých).
Až v roce 1990 se Nepál stává demokratickou zemí a ve volbách zvítězila Kongresová strana.

Kathmandu

Konstituční monarchie

Dnes se však po posledních volbách dostali k moci komunisté s maoisty.
Přes 90% obyvatelstva je nějak věřících. Největší část patří k hinduismu nebo buddhismu. Jsou zde však i katolické kostely a muslimská mešita. Náboženství zde existují vedle sebe v klidu a míru. Nepál je a byl centrem kultury a jsou zde různé vlivy z Tibetu, Číny a Indie. Nepálské náboženství je plné bohů a démonů, tito jsou pak zobrazeni, vyryti nebo vytesáni a potkáme je na každém kroku. Umělecká řemesla zde byla dovedena na vysokou úroveň.
Nepál trpí silnými zemětřeseními a velká část Káthmándú KTM včetně památek byla silně poškozena.

Přílet a ubytování

Na mezinárodní letiště „Tribhuvan Airport“ v KTM létá několik mezinárodních společností. Jednou jsem letěl z Dillí a nezapomenu na nádhernou siluetu Himálaje v druhé polovině cesty. Z letiště naprostá většina turistů pak zamíří do centra (Thamel), zde pak lze nalézt plno hotýlků v různých cenových relacích. Cena za noc je od 2-3 dolarů výše. Od 10ti dolarů je již pokoj s klimatizací.

Kathmandu - doprava

Doprava ve městě

Všude v KTM nás překvapí velké množství aut a motocyklů. Oblíbenou značkou je indická TATA. Uvidíte v malinkém autě často i více jak 8 lidí. Jelikož auta a motorky nemají katalyzátory a jezdí jich obrovské množství -odpoledne pak KTM zažívá pravidelně dopravní kolaps. Fronty u několika benzínek v hlavním městě jsou pak často několikahodinové. KTM mě vždy však připadlo bezpečné a to i v nočních hodinách.
Při nákupech je třeba smlouvat. Zejména doprava (taxi nebo rikša – poháněna člověkem, ..) lze usmlouvat zlomek původní ceny.

Sociální poměry a jak se chovat

Na obrázcích si nelze nevšimnout, poněkud svérázné, elektrifikace hlavního města,
neuvěřitelné spleti drátů od nichž vedou podomácku vyrobené přípojky k jednotlivým domům. Jako i jinde v Asii – kdo potřebuje proud vezme žebřík a připojí se. Ve velké části země a zejména v horách však el. proud rozhodně nečekejte. Další zajímavostí je bambusové lešení a to i na těch nejvyšších a nejluxusnějších stavbách.
S vodou a kanalizací je však v KTM dodnes velký problém. Doporučuje se vodu si kupovat balenou a neriskovat zdravotní problémy. Tepelně upravené jídlo si lze však většinou bez většího rizika v Thamelu dát kdekoli. Národním jídlem je dhalbhat (luštěniny+zelenina+rýže). Často si lze zdarma přidat tolik kolik sníte. Prostí Nepálci jedí pouze pravou rukou, levá je považována za nečistou.
Kathmandu - sítě
V Thámelu je jedna nebo dvě restaurace, kde po sobě zanechávají „stopy“ horolezecké expedice (viz foto). Doporučuji navštívit i když jsou dražší. Někteří hostitelé pak zkouší na turisty trik s připočítáváním “taxi“. Pokud se ohradíte, že nic takového v Nepálu není uzákoněno, tak cenu zase sníží. Drogy – návštěvník se zcela jistě setká s prodavači hašiše, marihuany a dalších drog. I když obchod s drogami je oficiálně ilegální tak mě nabízel drogy dokonce celník na letišti.

Zdejší sporty a svátky

Národní sport v Nepálu je „kabadi“. Nám známá hra z dětství kdy musíte na jedno nadechnutí se dostat na půlku soupeře a nedat se přitom chytit.
Zajímavý je i nepálský svátek „Velikonoce- holi“, svátek barev, který je koncem února. Při této taškařici se lidé navzájem polévají a matlají barvou. Děti a mládež rádi po turistech háží sáčky s barvou. Mě se to stalo hned první den po příletu, když jsem byl v Nepálu poprvé. S kamarádem jsme vůbec nevěděli co se to děje a byli jsme za chvíli zmatláni jako indiáni. Mysleli jsem si chvíli, že asi nemají rádi cizince. Některé turistky ze západu to pak docela obrečeli. Jejich asi drahý oděv byl nenávratně takto „přebarven“ a zničen. Tentýž den si mi pak ještě přihodilo, že mi mladá maminka „odevzdala“ své několikaměsiční dítě s tím, že ho nemůže již dále uživit a s prosbou ať se o něj dobře starám odcházela pryč. Dítě jsem raději vrátil jelikož jsme chtěli podniknout několik treků do velehor.

Fotografie :
Bambusové lešení, el. Rozvody,
Památky : Durban MArg,Golden Temple(Zlatá střecha) snad až ze 12.století., Pátán, Bhaktapur, Monkey Temple (Swayambunath), Velký buddhistický chrám Boudhanath.

« z 2 »

Leave Comment

Back to top