Archivy

Chorvatsko Blace

Když jsem hledal v Chorvatsku zajímavé místo pro dovolenou, tak mne nejvíc zaujaly fotografie oblasti v okolí chorvatské obce Blace.

Blace leží v Jižní Dalmácii mezi turisticky navštěvovanější Makarskou riviérou a poloostrovem Peljěšac. Oblasti dodává kouzlo delta řeky Neretvy, pěkné písečné pláže a zajímavě formovaná krajina. Ta je tvořena mnoha malými, ale strmě vystupujícími kopečky, které působí dojmem, jako byste nenavštívili Chorvatsko, ale Thajsko.

Pláže v Blace

Nedaleko od Blace se nachází nádherná písečná pláž – Plaža Ušće. Ta leží přímo u ústí řeky Neretvy, je poměrně dlouhá (cca 1,2 km) a každý si zde najde své soukromí a místo. Parkování je možné zdarma podél silnice. Voda je zde hodně mělká a je vhodná i pro dovolenou s malými dětmi. Nevýhodou je, že zde nenajdete žádný stín a výhodou je velmi vysoká teplota vody. Jelikož zde často fouká vítr tak je tato oblast oblíbenou oblastí pro Kitesurfing.

Přímo v Blace je malá oblázková pláž – Plaža Blace. Je určena spíše ubytovaným, koupání je příjemné, ale každý večer je zde velký nános mořské trávy. Ke cti zdejší turistické kanceláře je nutno uvést, že pláž čistí denně zdejší zaměstnanec. Takovou údržbu jsem nikde v Chorvatsku neviděl. Pláži dodává krásnou atmosféru i přilehlý kostelík.

Neretva
silnice v deltě řeky Neretva poblíž Blace
« z 40 »

Birdwatching – pozorování ptactva

Hned za písečnou pláží Plaža Ušće vedle ustí řeky Neretvy se nachází na první pohled zvláštní dřevěná stavba. Po prozkoumání zjistíte, že se jedná o pozorovatelnu brodivých ptáků. Blace je totiž oblíbenou destinací pro pozorovatele. Mimo vodní ptactvo se v samotné deltě řeky nachází celá řada zajímavých zpěvných druhů. Hojná je například žluva hajní.

Co by Vás mohlo ještě zajímat?

Cestovat do této oblasti může vzbudit hned několik otázek. Blace leží v deltě řeky Neretvy a tak někoho může zajímat, jestli tady nebude velké množství otravných komárů. Komáři zde sice jsou, ale ne v takovém množství jako například v oblasti chorvatské Privlaky. Obtěžování hmyzem je tak minimální.

Dále by mohl mít někdo otázku, kde se dá dobře najíst. V Blace bych stravování nedoporučoval nebo minimálně ne v konobě Mali Ante, kde sice měli zajímavě připravené slávky, ale po mojí druhé návštěvě jsem byl na odvoz s akutní kolikou. Bylo to po konzumaci stejného jídla a přičítám to jednoznačně k nekvalitě servírovaného jídla.

Závěrem

Okolí řeky Neretvy je rájem zemědělství a tak určitě ochutnejte vyhlášené nektarinky a mandarinky. V oblasti se daří také melounům. Pokud budete mít štěstí na hostitele tak jako my, tak budete mít každý druhý den melouny u dveří apartmánu. Melouny jsou velice sladké a takové nikde v českých supermarketech neochutnáte. Dovolenou v Blace tak budu mít navždy spojenu s množstvím snězených a neskutečně dobrých melounů. Pokud tedy zapomenu na akutní koliku.

« z 2 »

Leave Comment

Back to top